Nowy numer 47/2020 Archiwum

Radomskie seminarium tęskni za klerykami

Wciąż nie ma możliwości, by alumni wrócili do domu formacji do kapłaństwa.

Opinia sanepidu odradza powrót kleryków do seminarium, ponieważ placówka potencjalnie mogłaby się stać kolejnym ogniskiem zarażeń koronawirusem. Nie ma także dyrektyw co do prowadzenia zajęć innych niż online ze strony Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, którego studentami są radomscy alumni.

- Nasze seminarium tęskni za klerykami, którzy wstąpili do niego wcześniej i są tu już domownikami, jak też za tymi, którzy zdecydują się wstąpić na pierwszy rok - mówi ks. Jarosław Wojtkun, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu.

W tym roku 3 maja przypada Niedziela Dobrego Pasterza, gdy w Kościele przeżywany jest 57. Światowy Dzień Modlitw o Powołania.

Ten dzień był zawsze wyjątkowym dniem dla radomskiego seminarium. Na tę niedzielę seminarium wyjeżdżało na parafie diecezji, by opowiadać o swej codzienności. Tej akcji w tym roku nie będzie.

- Tym razem mieliśmy jechać do dekanatów Opoczno i Pionki. Ale jest to niemożliwe. Takie wyjazdy organizowaliśmy od 14 lat. Byłby to zatem już trzeci cykl odwiedzin parafii naszej diecezji. Tym razem klerycy pozostaną w swoich parafiach rodzinnych i w Niedzielę Dobrego Pasterza podzielą się w czasie Mszy św. świadectwem powołania - mówi rektor.

 - Brak wspólnoty wiąże się ze smutkiem. Jesteśmy pozbawieni możliwości bezpośrednich kontaktów z innymi, to okoliczność nienaturalna dla człowieka, ale jest też okazją odkrywania tych obszarów, których dotąd nie zauważaliśmy, i za to należy się wdzięczność. Odwagi wymaga pielęgnowanie nadziei, że to, co przeżywamy, ma sens, i zaowocuje w czasie, kiedy już wrócimy do w miarę normalnego funkcjonowania - dodaje.

Seminaryjna wspólnota zachęca do odmawiania modlitwy o powołania. Oto jej treść:

Jezu Chryste
Władco historii
i Panie ludzkich losów,
Przemów do młodych słowami błogosławieństw,
spójrz na nich z miłością,
pociągnij ich swoim pięknem,
uwolnij od lęku
i napełnij ufnością,
a wezwanych umocnij,
aby nie zabrakło nam ludzi,
którzy, jako Twoi przyjaciele
pokażą nam Ciebie
i będą solą ziemi
i światłością świata. Amen.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama