Nowy numer 48/2020 Archiwum

Puste domki w "Emaus" nad zakolem Pilicy

- Wspólna modlitwa daje nadzieje, tę nową siłę - mówi ks. kan. Radosław Walerowicz.

Ośrodek Edukacyjno-Charytatywny Diecezji Radomskiej „Emaus” w Turnie-Brzeźcach koło Białobrzegów Radomskich to jedna z wizytówek naszej diecezji. Jak podkreślał abp. Zygmunt Zimowski, który zdecydował o wybudowaniu ośrodka, „Emaus” jest centrum duszpasterskim, w którym wielu ludzi, zwłaszcza młodych, uczy się miłości miłosiernej. Ośrodek został poświęcony 30 czerwca 2007 roku na zakończenie nawiedzenia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w naszej diecezji. Sercem „Emaus” jest kaplica pw. Miłosierdzia Bożego i św. Jana Pawła II. Uroczystość poświęcenia ołtarza papieża Polaka w „Emaus” odbyła się 14 maja 2011 roku, a patronem kaplicy noszącej tytuł Miłosierdzia Bożego został również bł. Jan Paweł II. Uroczystości poświęcenia ołtarza, połączonej z wniesieniem relikwii krwi papieża Polaka, przewodniczył abp Z. Zimowski. W kaplicy znajdują się także relikwie św. s. Faustyny Kowalskiej.

Z początkiem marca ośrodek znalazł się dokładnie w takiej samej sytuacji, jak wszystkie inne obiekty noclegowe, gastronomiczne, hotele, pensjonaty, domy rekolekcyjne.

- Czyli praktycznie została zaprzestana możliwość prowadzenia działalności, która w naszym przypadku oparta jest na spotkaniach, wspólnej modlitwie większych grup ludzi - ruchów, wspólnot religijnych - mówi ks. kan. Radosław Walerowicz, dyrektor „Emaus”.

Jak zaznacza ksiądz, trzeba dostosować się do nowej rzeczywistości, w której przyszło nam żyć i funkcjonować, w każdej dziedzinie życia - w rodzinie, w życiu sakramentalnym, zawodowym.

- W przypadku ośrodka, podobnie jak w innych miejscach noclegowych, miejscach spotkań czy wspólnej modlitwy na pierwszym miejscu stawiane jest bezpieczeństwo ludzi. Na tę chwilę mogę powiedzieć, że cieszy nas fakt, iż serce naszego ośrodka, czyli kaplica, jest miejscem, do którego powracają wierni, również dzięki temu, że podczas Mszy św. może uczestniczyć w niej większa liczba ludzi. Kaplica jest mała, ale duża przestrzeń przed nią i ustawione tam ławki pozwalają na gromadzenie się na wspólnej modlitwie, zachowując jednocześnie stosowną odległość. Wspólna modlitwa daje nadzieję, tę nową siłę - podkreśla ks. Walerowicz.

Jak mówi ksiądz dyrektor, jeżeli chodzi o działalność ośrodka w najbliższym czasie i w podczas wakacji, to wymaga ona przestawienia się. Jeszcze przed pandemią wszystkie miejsca na czas wakacji były zarezerwowane dla wspólnot, grup i ruchów z całej Polski.

- Teraz nastawiamy się na bardziej indywidualną, rodzinną formę wypoczynku z uwzględnieniem wszystkich wytycznych, które sukcesywnie są przedkładane dla takich miejsc noclegowych. Będziemy w tym letnim okresie proponować naszym gościom, aby mogli wypocząć i odpocząć od panującego zamieszania spowodowanego koronawirusem, mając poczucie bezpieczeństwa. Na pewno wiele rodzin, które z powodu pandemii spędzały bardzo dużo czasu w swoich domach, w pierwszej kolejności będzie poszukiwać takich miejsc jak nasze, które stwarzają tak szerokie możliwości wypoczynku - mówi ks. Walerowicz.

To miejsce o wyjątkowych walorach krajobrazowych i klimatycznych sprawia, że nie można się tu nudzić, bo las nad zakolem Pilicy zachęca do spacerów, można jeździć na rolkach, na rowerze czy popłynąć kajakiem, rozpalić ognisko, zrobić grilla, pograć w piłkę czy tenisa stołowego. Dla dzieci przygotowany jest bezpieczny plac zabaw. Na gości czekają pokoje, w budynku dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych, z widokiem na urokliwą rzekę i domki z wszystkimi wygodami na terenie ośrodka. Można skorzystać z pełnego wyżywienia w wybranym przez siebie miejscu i czasie. No i to, co ważne dla posiadaczy zwierząt, ich pupile również mogą tu przebywać.

W każdą niedzielę w kaplicy ośrodka, szczególnym miejscu, gdzie rozwija się kult św. Jana Pawła II, sprawowana jest Msza św. o godz. 11 i 12.30. Dyrektor ośrodka „Emaus” zaprasza do wspólnej modlitwy podczas Eucharystii i do odwiedzenia tego urokliwego miejsca, a dla tych, którzy nie mogą zrobić tego osobiście, proponuje podróż za pośrednictwem internetu, odwiedzając stronę: www.emausturno.pl.

- W najbliższą niedzielę, 17 maja, z okazji przypadającej dzień później 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, skupimy się na modlitwie i na uczczeniu relikwii papieża Polaka.  Spotykamy się o godz. 10.30, pół godziny przed Mszą św. Wysłuchamy nauki Jana Pawła II przeplatanej śpiewem - mówi dyrektor „Emaus”.

Pomimo stanu epidemicznego i związanego z nim ograniczenia działalności instytucji państwowych, na terenie ośrodka kontynuowane są działania w związku z budową domu spokojnej starości dla osób, które nie wymagają szczególnej opieki. 

- Zapotrzebowanie na takie domy jest i będzie, bo taka potrzeba społeczna będzie się zwiększać w najbliższych latach. Zmierzamy do uzyskania  pozwolenia na budowę. Przedtem musimy spełnić szereg wymogów związanych z położeniem domu, który ma powstać na terenie chronionym, bo na takim  terenie - Natura 2000 - znajduje się nasz ośrodek. Ta inwestycja nie będzie negatywnie  wpływać na środowisko, a wręcz odwrotnie, będzie się komponować z naszym ośrodkiem jako wartość dodana do naszej dotychczasowej działalności.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama