Nowy numer 2/2021 Archiwum

Muzeum w Radomiu zaprasza na wystawę

Opowieść o bocianie białym to druga wystawa o takiej tematyce organizowana przez tę placówkę.

Po blisko dwumiesięcznej przerwie, chociaż zagrożenie nie minęło, ale nauczyliśmy się żyć w warunkach szczególnej ostrożności, otwieramy nasze Muzeum im. Jacka Malczewskiego dla zwiedzających. Opracowaliśmy regulamin zwiedzania Muzeum, zaakceptowany przez PSSE Radom z jego uwagami - mówi p.o. dyrektora Leszek Ruszczyk.

Swe podwoje Muzeum otwiera wystawą „Kto Ty jesteś? Bocian biały. Święty i przeklęty". To druga wystawa o takiej tematyce organizowana przez Muzeum w Radomiu.

Tym razem zgromadzono na niej 32 eksponaty przyrodnicze. Jest wiejska chata kryta strzechą, na której znajduje się bocianie gniazdo. Na ścianie chaty umieszczono ekran, na którym można oglądać na żywo, co dzieje się w jednym z bocianich gniazd w Polsce.

Jest też prezentacja opisująca szczegóły biologii bociana białego. Wzrok przyciąga scenka z tzw. sejmiku bocianów, kiedy to ptaki te szykują się do odlotu. Jest ich tu 15. Na drugiej sali można podziwiać m.in. prace radomskich artystów plastyków, na których jednym z bohaterów jest właśnie bocian biały.

Bociani sejmik.   Bociani sejmik.
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Kuratorami wystawy są Katarzyna Jędrzejczyk i Marek Słupek. Jak zaznaczył M. Słupek, liczebność bociana białego w Polsce drastycznie spada.

Wystawie będą towarzyszyły warsztaty, podczas których będzie można wykonać zabawki. Warsztaty będą w innej formie niż do tej pory, ze względu na pandemię korona wirusa. Grupa nie będzie liczyć więcej niż 5 osób. Przyjmowani będą również zwiedzający indywidualni. - Prosimy aby chęć uczestnictwa w warsztatach zgłaszać do Działu Naukowo-Oświatowego telefonicznie: 48 36 256 94. Podczas zwiedzania wystawy na jednej sali może przebywać 5 osób, czyli na całej wystawie 10 osób - informuje Ilona Pulnar-Ferdjani, kierownik Działu Oświatowo-Naukowego.

Na warsztaty zaprasza Ilona Pulnar-Ferdjani.   Na warsztaty zaprasza Ilona Pulnar-Ferdjani.
Krystyna Piotrowska /Foto Gość
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama