Nowy numer 21/2020 Archiwum

Jak przygotować się na pobieranie wymazów na obecność koronawirusa?

Radomską redakcję "Gościa Niedzielnego" o procedurę pytają przede wszystkim nauczyciele, którzy po niedzieli wrócą do szkół.

Z pomocą i odpowiedzią spieszy płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej, bo to te jednostki  wojska pomagają w pobieraniu wymazów. Jeden z takich punktów znajduje się w Ostrowie koło Opoczna.

- W związku ze stale rosnącą liczbą wymazów na obecność koronawirusa, które pobierane są przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, dowództwo WOT przygotowało specjalną akcję edukacyjno-informacyjną. Jej celem jest przybliżenie procesu pobierania wymazów oraz zmniejszenie stresu związanego z badaniem, szczególnie wśród najmłodszych. Cała procedura związana z pobraniem wymazu nie jest długa i można przedstawić ją w 10 krokach. Wybierając się na wykonanie badania terytorialsi zawsze wcześniej dzwonią do badanego przed przyjazdem. Ważne jest również to, by przed badaniem nie jeść i nie myć zębów. Należy też przygotować dokumenty i schować swojego pupila. Konieczne jest również założenie maseczki. Jeśli w domu znajdują się dzieci, warto przeprowadzić z nimi rozmowę i wytłumaczyć, co będzie się działo. Wymazy zawsze pobierane są w progu domu badanego i trwają około 10 sekund. Jeśli osoba badana źle się czuje, powinna to od razu zasygnalizować. Każdorazowo wyniki badania przekazuje stacja sanitarno-epidemiologiczna - wyjaśnia płk Pietrzak.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama