Nowy numer 49/2020 Archiwum

Okna - XII Radomski Festiwal Filozofii

W tym roku z powodu pandemii radomskie "Okna" otworzą się tylko w internecie.

Dla wszystkich miłośników filozofii, literatury i sztuki ta forma komunikacji zapewne będzie tylko namiastką bezpośredniego kontaktu z gośćmi i uczestnikami imprezy.

- Niestety, rzeczywistość i związany z nią sanitarny rygor nie pozwalają na przeprowadzenie festiwalu w tradycyjnej formie. Dlatego przed nami wirtualna edycja "Okien". Planowane spotkania z dr Agnieszką Turoń-Kowalską i dr. Hubertem Czyżewskim odbędą się w sieci, tam również będzie można oglądać wystawę "Bałwochwalstwo" (taki temat miał nosić festiwal przed wybuchem pandemii) oraz obejrzeć e-spektakl na podstawie bajek Leszka Kołakowskiego. I zapoznać się z wynikami konkursu literackiego "Raport z zagrożonego miasta", który ogłosiliśmy w kwietniu i którego odzew zdecydowanie przerósł nasze oczekiwania. Wiele tekstów ma charakter filozoficzny. Dlatego rozstrzygnięcie tej literackiej rywalizacji znajdzie się w programie "Okien" - informują organizatorzy.

Program XII Radomskiego Festiwalu Filozofii "Okna" im. prof. Leszka Kołakowskiego

28 maja (czwartek)

17.00 - "Raport z zagrożonego miasta" - rozstrzygnięcie konkursu literackiego. Nagrodzone teksty czytają aktorzy Teatru "Resursa" (cz. 1)

18.00 - "Bałwochwalstwo" - otwarcie wirtualnej wystawy w Galerii "Resursa" (ekspozycja przygotowana we współpracy z Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu - kuratorzy: Elżbieta Raczkowska i prof. Andrzej Markiewicz)

19.00 - "Chrześcijaństwo" - spotkanie z dr. Hubertem Czyżewskim, filozofem, redaktorem zbioru tekstów Leszka Kołakowskiego (prowadzenie: Marcin Kępa)

29 maja (piątek)

17.00 - "Raport z zagrożonego miasta". Nagrodzone teksty czytają aktorzy Teatru "Resursa" (cz. 2)

18.00 - "Historia pewnego złudzenia" - spotkanie z dr Agnieszką Turoń-Kowalską, autorką książki o "heglowskim ukąszeniu" Leszka Kołakowskiego (prowadzenie: Marcin Kępa)

30 maja (sobota)

17.00 - "Raport z zagrożonego miasta". Nagrodzone teksty czytają aktorzy Teatru "Resursa" (cz. 3)

18.00 - "Trzy bajki z królestwa Lailonii" - premiera e-spektaklu Teatru "Resursa", reż. Robert Stępniewski


  • Agnieszka Turoń-Kowalska, doktor nauk społecznych w zakresie nauk politycznych, magister filozofii, adiunkt Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Członek polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych oraz European Consortion for Political Research. Jej zainteresowania naukowe skupiają się w szczególności na dorobku patrona radomskiego festiwalu. Autorka monograficznej książki Historia pewnego złudzenia. "Heglowskie ukąszenie" Leszka Kołakowskiego.
  • Hubert Czyżewski, historyk filozofii (doktor), absolwent Uniwersytetu w Oksfordzie. Redaktor zbioru esejów Leszka Kołakowskiego Chrześcijaństwo (Kraków 2019). Specjalizuje się w zagadnieniach na pograniczu religii, filozofii i polityki w czasach najnowszych.
  • "Trzy bajki z królestwa Lailonii" - kolejny spektakl przygotowany specjalnie na festiwal "Okna" przez radomski Teatr "Resursa", zrzeszający dorosłych amatorów. Tym razem zespół sięgnął po trzy bajki Leszka Kołakowskiego: "Garby", "Jak szukaliśmy Lailonii" i "Opowiadanie o zabawkach dla dzieci". Scenariusz napisała Dorota Lewandowska, reżyserował Robert Stępniewski.
  • "Bałwochwalstwo" - wystawa plastyczna. "W otaczającej nas rzeczywistości, w której dyktatura „estetyki za wszelką cenę” pełni tak ważną i wyjątkową rolę, dzieła prezentowane na wystawie pod względem kreacji wydają się być zwolnione z powyższych obramowań, niosąc po prostu ulgę, wydają się być enklawami wolności. Na zaproszenie do udziału w wystawie odpowiedziało ponad dwudziestu twórców, przedstawicieli środowisk akademickich Krakowa, Warszawy, Częstochowy i Radomia oraz artystów plastyków członków ZPAP z Zakopanego a także Rzeszowa. Reprezentują indywidualne programy artystyczno-estetyczne i bardzo różne warsztatowo-stylistycznie poszukiwania, które skłaniają do formułowania wypowiedzi w różnych mediach w dążeniu do najpełniejszego wyrażania wyniku rozwiązania problemu zawartego w myśli przewodniej Festiwalu" (ze wstępu do katalogu ekspozycji prof. Andrzeja Markiewicza).

Partnerem imprezy jest Wydział Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu, a patronat honorowy sprawuje Agnieszka Kołakowska, córka filozofa, patrona festiwalu.

W bieżącym roku szkolnym z powodu epidemii nie została rozstrzygnięta Ogólnopolska Olimpiada Filozoficzna (zakończyła się na drugim etapie). W związku z tym w tym roku nie zostanie wręczona Nagroda Leszka Kołakowskiego i Gminy Miasta Radomia dla zwycięzcy olimpiady. Wyłoniono jednakże laureata najlepszego eseju poświęconego myśli Leszka Kołakowskiego; decyzją fundatorów i organizatorów wręczenie tej specjalnej nagrody będzie miało miejsce podczas kolejnej edycji "Okien". Z powodu zamknięcia szkół musieliśmy też zrezygnować z tradycyjnej debaty rozpoczynającej festiwal.

Okna - XII Radomski Festiwal Filozofii  
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama