GN 48/2020 Archiwum

Ukształtowała ich opoczyńska pobożność

Dziękczynienie za dar kapłaństwa ojców paulinów pochodzących z naszej diecezji, a posługujących w Buffalo (USA).

Paulini o. Jan Kolmaga i o. Michał Czyżewski w maju przeżywali rocznice święceń kapłańskich.

Ojciec J. Kolmaga urodził się 1954 r. w Świerczynie (dekanat drzewicki). Święceń kapłańskich w bazylice jasnogórskiej 38 lat temu udzielił mu bp Stefan Bareły, ordynariusz archidiecezji częstochowskiej. Przez 9 lat o. Jan posługiwał w paulińskich placówkach w Polsce. Do USA został wysłany przez przełożonych 10 października 1991 roku.

Ojciec Michał Czyżewski urodził się 1978 r. w Opocznie. Święceń kapłańskich udzielił mu w 2004 r. kard. Justina Francisa Rigali z Filadelfii, a było to w sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Amerykańskiej Częstochowie w Doylestown (stan Pensylwania). W paulińskich placówkach w USA o. Michał posługuje od 16 lat.

Obydwaj kapłani posługują obecnie w najstarszych polonijnych parafiach diecezji w Buffalo (stan Nowy Jork): w parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika (od kilku lat jest tu sanktuarium diecezjalne św. Jana Pawła II) i w paulińskiej parafii pw. Bożego Ciała. Parafie te znajdują się w części miasta zamieszkałej w większości przez emigrantów z Azji i Afryki.

Ojcowie Jan i Michał swoje Msze św. prymicyjne sprawowali w parafii pw. św. Łukasza w Drzewicy. Również w tym kościele byli ochrzczeni, tu przystąpili do I Komunii św. oraz przyjęli sakrament bierzmowania.

- To z tej parafii pielgrzymowaliśmy z rodzicami, rodzeństwem, kapłanami, katechetami i siostrami zakonnymi na Jasną Górę. Maryjna pobożność, tak pielęgnowana w opoczyńskich stronach, kształtowała naszą wrażliwość, owocując darem powołania do Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika. We wspomnienie rocznic naszych święceń kapłańskich składamy serdeczne podziękowania za dar modlitwy współbraciom zakonnym, rodzinie, parafianom i przyjaciołom. Prosimy też o dalsze wsparcie duchowe na kolejne lata posługi kapłańskiej i zakonnej - mówi o. Michał Czyżewski, paulin.

Ukształtowała ich opoczyńska pobożność   Swoje Msze św. prymicyjne paulini o. Jan Kolmaga i o. Michał Czyżewski sprawowali w kościele w Drzewicy. Archiwum ojców paulinów w Buffalo
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama