Nowy numer 47/2020 Archiwum

Wakacyjne oazy w tym roku przy parafiach

Ruch Światło-Życie chce zorganizować dwa 10-dniowe turnusy oaz wakacyjnych przy parafiach. Zapisy ruszają 10 czerwca.

Ze względu na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa nie mogą się odbyć wakacyjne oazy w ośrodkach rekolekcyjnych. Ruch Światło-Życie chce je zorganizować przy parafiach. - W diecezji planujemy zorganizować dwa 10-dniowe turnusy oaz wakacyjnych. Niestety, w tym roku nie będzie nic dla dzieci. Ale dla młodzieży chcemy zorganizować stopień zerowy dla klas VI i VII szkół podstawowych, pierwszy stopień - dla młodych po VIII klasie i tych, którzy jeszcze nie mieli możliwości zaangażowania się w oazy, oraz II i III stopień - mówi s. Małgorzata Kobylarz, diecezjalna moderatorka ruchu.

Wakacyjne rekolekcje odbędą się w lipcu i sierpniu w kilku parafiach Radomia oraz w Starachowicach, Opocznie, Pionkach, Bierwcach i Zwoleniu. - Wciąż trwają rozmowy z innymi parafiami. Jeżeli będą chętni, by w nich uczestniczyć, zorganizujemy je też tam - tłumaczy s. Kobylarz.

Ksiądz Krzysztof Dukielski, diecezjalny moderator ruchu, mówi, że do tej pory to moderator był tym, który wyznaczał podczas wakacyjnych rekolekcji pewien rytm. - Teraz większość ciężaru spadnie na animatorów. Ci młodzi ludzie, którzy są niewiele starsi od uczestników, będą mieli wielką misję - ich zadaniem będzie stworzenie takiej atmosfery, by ten młody człowiek doświadczył miłości Pana Boga i drugiego człowieka, a przez to zafascynował się wyższymi wartościami - wyjaśnia ks. Dukielski.

W wakacyjne rekolekcje chcą zaangażować się animatorzy z parafii pw. MB Nieustającej Pomocy w Starachowicach. - Koncepcja 10-dniowych rekolekcji jest dla nas nowością. Musimy w tym czasie zmieścić całą formację, na którą mieliśmy ponad 2 tygodnie. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy - z pomocą Ducha Świętego - by te rekolekcje przeprowadzić w jak najlepszy sposób, by były jak najbardziej owocne dla młodzieży - mówi Mateusz Kalisz. - Chcę wakacyjny czas spędzić z młodymi ludźmi, by rekolekcje wniosły coś dobrego w ich życie. Byłam na 5 oazach. Rok bez takiego pełnego wyjazdu, praktycznie 17-dniowego, jest to jakaś nowość i na pewno będzie mi tego brakować - dodaje Małgorzata Kwapisz.

Ksiądz Dukielski zaznacza, że te oazy mogą być szansą na ewangelizację. - Może ktoś nie chciałby wyjechać na oazy, a gdy okaże się, że wakacyjne rekolekcje prowadzone są w jego parafii, po prostu przyjdzie. Ksiądz Blachnicki miał marzenie, by ożywić parafie. Nie uprawiamy churchingu, czyli nie chodzimy po kościołach i nie szukamy fajnego księdza, tylko jesteśmy bardzo mocno związani ze swoją parafią - mówi moderator.

Zapisy ruszają 10 czerwca. Jeżeli w parafii jest grupa oazowa, można swój udział zgłosić u księdza moderatora. Jeżeli nie ma takiej wspólnoty, można zapisać się w ośrodku Ruchu w Radomiu przy ul. Malczewskiego 1, e-mail: moderatorzy.oaza.radom@gmail.com.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama