Nowy numer 2/2021 Archiwum

Tomograf dla szpitala w Lipsku

Urządzenie za ponad 1,9 mln zł zakupił samorząd Mazowsza dzięki wsparciu unijnemu.

Wcześniej wykonanie badania w Lipsku nie było możliwe z powodu braku urządzenia do tego typu diagnostyki.

- Tomografia komputerowa powinna być dziś standardem w diagnostyce, ale nadal jeszcze dla wielu ludzi jest badaniem trudno dostępnym. Nie wszystkie szpitale stać na zakup tomografu. Dlatego z myślą o mazowieckich szpitalach i pacjentach uruchomiliśmy projekt unijny. Dzięki temu wyposażyliśmy szpitale w środki ochrony osobistej, jak i doposażamy je w specjalistyczny sprzęt medyczny, co w dobie walki z pandemią koronawirusa ma szczególne znaczenie  - podkreśla marszałek Adam Struzik.

 Zakupione urządzenie to TK Hitachi CT Supria 16/32 - tomograf, który w zaledwie 0,8 sekundy pozwala na przeskanowanie całego ciała. W ramach projektu zaadaptowane zostało także pomieszczenie, w którym sprzęt będzie pracował.

 - Ten tomograf to kolejna inwestycja samorządu Mazowsza i Unii Europejskiej w zdrowie mieszkańców regionu. Badanie tomografem jest bardzo dokładne i pozwala na przebadanie praktycznie wszystkich części ciała, bez nadmiernego obciążania organizmu promieniowaniem czy środkami kontrastującymi. Każdy pacjent, któremu lekarz zleci to badanie, powinien mieć do niego łatwy dostęp. Tomograf umożliwi wykonanie pacjentom szpitala w Lipsku na miejscu nowoczesnej, szybkiej i dokładnej diagnostyki - zaznacza Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego.

- Projekt "Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego" jest realizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Całkowita wartość projektu wynosi 150 mln zł, z tego 124,9 mln zł pochodzi z funduszy europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Mazowsze jako pierwsze województwo w kraju uruchomiło środki unijne na ten cel - informuje Marta Milewska, rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama