Nowy numer 44/2020 Archiwum

Srebrny jubileusz za klasztorną kratą

- Jestem wdzięczna Bogu za Jego miłość, za powołanie do Zakonu Świętej Klary i przeżywanie życia zakonnego w duchowości franciszkańskiej - mówi s. Anna Szebda.

Mniszka po raz pierwszy słowa "Ślubuję życie w czystości, posłuszeństwie i bez własności, zachowując klauzurę" wypowiedziała 25 lat temu.

Teraz ponowiła śluby zakonne w dniu jubileuszu. Mszy św. przewodniczył ks. kan. Dariusz Skrok, proboszcz parafii w Skaryszewie, a udział w niej wzięli bliscy Siostry Jubilatki i cała siostrzana wspólnota.

Podczas liturgii s. Anna przepraszała Boga za uchybienia i ponowiła złożone śluby zakonne. Po Komunii Św. wspólnota uwielbiała Pana hymnem „Ciebie Boga wysławiamy”, podczas gdy s. Anna leżała krzyżem dziękując za dar powołania.

- Jubileusz to spore wydarzenie w życiu osobistym jak i całej wspólnoty. Przygotowałam się do tego dnia poprzez odprawienie indywidualnych rekolekcji. Jubileusz to czas łaski, to spojrzenie na dar powołania i na cały okres bycia w bliskości Boga, który powołuje, daje łaskę i prowadzi po drogach rad ewangelicznych. Jestem wdzięczna Bogu za Jego Miłość, za powołanie do Zakonu Świętej Klary i przeżywanie życia zakonnego w duchowości franciszkańskiej - mówi s. Anna.

Druga część jubileuszowych uroczystości odbyła się w klasztornym refektarzu. Tam, przy okolicznościowym torcie, były życzenia oraz kantata: śpiew i poezja w temacie jubileuszowym.

Choć siostry klaryski żyją za klauzurą, nie omieszkały podzielić się radością z jubileuszu na swoim facebookowym profilu. Za jego pośrednictwem proszą również o modlitwę w intencji Siostry Jubilatki. "Prosimy o modlitwę w intencji s. Anny przez wstawiennictwo świętych Franciszka i Klary, aby Pan prowadził Ją drogami świętości zakonnej na swoją chwałę i pożytek Kościoła" - napisały siostry.

S. Anna Szebda.   S. Anna Szebda.
archiwum sióstr klarysek

Do powstania Klasztoru Sióstr Klarysek w Skaryszewie przyczynił się bp Edward Materski, a uroczystego poświęcenia klasztoru dokonał kard. Franciszek Macharski 8 grudnia 1997 r. Klasztor Sióstr Klarysek w Skaryszewie jest jedynym w diecezji radomskiej klasztorem o charakterze kontemplacyjnym.

- Zakon św. Klary z Asyżu, do którego należy też nasza skaryszewska wspólnota sióstr klarysek, ma już swoją ponad 800-letnią historię. "Syn Boży stał się dla nas drogą…". Te słowa z Testamentu Św. Matki Klary ukazują ideał powołania ewangelicznego, który odkryła i podjęła Święta oraz doskonale ukazała go poprzez całe swoje życie. Klara całym sercem pragnęła należeć do Chrystusa, a w życiu św. Franciszka i jego braci odnajduje sposób własnego oddania na służbę Bogu - mówią siostry klaryski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama