Nowy numer 44/2020 Archiwum

W Odrowążu powstała szkoła katolicka

Od nowego roku szkolnego w Odrowążu swoją działalność rozpocznie Katolicka Szkoła Podstawowa. Patronką placówki będzie Matka Boża Wychowawczyni.

Dekret uznający szkołę podstawową w Odrowążu za szkołę katolicką przekazał Ewie Janic, dyrektorce placówki, bp Henryk Tomasik. Spotkanie odbyło się w Wydziale Katechetycznym radomskiej kurii.

- Wychowanie jest taką wartością która jest niedostrzegalna. Kształt życia społecznego zależy w dużym stopniu od wychowania. Łatwiej dostrzegamy skutki braku wychowania, a nie zawsze dostrzegamy pozytywy. Św. Jan Paweł II powiedział do nauczycieli, że „wychowanie to obdarowywanie człowieczeństwem”. Potrzebne są żywe, dobre wzory, które pomagają. Piękna jest myśl chrześcijańska oraz nauczanie św. Jana Pawła II jest przepiękne - na tych fundamentach można budować wychowanie i kształt szkoły. Bardzo dziękuję za tę decyzję i to pragnienie, aby szkoła miała charakter naprawdę katolicki. Bardzo dziękuje za merytoryczne spotkania i przygotowanie dokumentów i statutu szkoły. Ks. prof. Adamowi Majowi dziękuję za pomoc w przygotowaniu tych dokumentów - powiedział bp Tomasik.

Organem prowadzącym KSP jest Stowarzyszenie "Towarzystwo Przyjaciół Odrowąża". Utworzony jest również przy niej punkt przedszkolny. Opiekę nad placówką sprawuje Wydział Katechetyczny Kurii Diecezji Radomskiej, a jej asystentem, obok ks. Józefa Bieńkowskiego, proboszcza parafii w Odrowążu, został ks. dr Sławomir Molendowski, który na tym terenie jest wizytatorem katechetycznym.

Jak zaznaczyła E. Janic, szkoła będzie opierać się na tradycyjnych wartościach kultury chrześcijańskiej, realizując przy tym podstawę programową dla szkoły podstawowej. - Program będzie posiadał rozszerzoną część językową; na razie będzie to rozszerzony język angielski oraz zajęcia artystyczne. Stawiamy na małe klasy ze względu na indywidualność w nauczaniu. Jednym z ważnych atutów jest to, że nie mamy czesnego. Nie jest to szkoła prywatna, ale publiczna. Otwarci jesteśmy na dzieci z rodzin, które potrzebują wsparcia - wyjaśnia dyrektorka.

W spotkaniu oprócz E. Janic wzięli udział: Małgorzata Chrzan-Olszewska, sołtys Odrowąża, ks. Stanisław Łabendowicz, dyrektor Wydziału Katechetycznego, ks. Adam Maj COr., ks. S. Molendowski oraz przedstawiciele rodziców i Stowarzyszenia „Towarzystwo Przyjaciół Odrowąża” .

Rozpoczęła się rekrutacja na rok szkolny 2020/2021. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: +48 730 340 937 lub drogą mailową: kspodrowaz@gmail.com

Katolicka Szkoła Podstawowa w Odrowążu to trzecia katolicka placówka w diecezji radomskiej. Księża filipini  prowadzą w Radomiu Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Filipa Neri, a siostry służki w Mariówce - Katolicką Szkołę Podstawową z Oddziałem Przedszkolnym im. św. Królowej Jadwigi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama