Nowy numer 49/2020 Archiwum

Segment odnawialnych źródeł energii przeniesiony do Radomia

Utworzenie spółki Enea Nowa Energia wpisuje się w trwający proces transformacji polskiej i europejskiej energetyki.

Zgodnie ze Strategią Rozwoju Grupa Enea powołała spółkę Enea Nowa Energia, której zadaniem będzie zarządzanie i rozwój projektów opartych o odnawialne źródła energii (OZE). Siedzibą spółki będzie Radom. W pierwszej kolejności w skład spółki wejdą aktywa OZE rozwijane do tej pory w ramach Segmentu OZE Enei Wytwarzanie. Z tych względów na siedzibę spółki wybrany został Radom, w którego bliskim sąsiedztwie znajduje się dotychczasowa lokalizacja Segmentu OZE - Kozienice.

- Enea Nowa Energia jest ważnym elementem naszej Strategii Rozwoju. Zadaniem spółki będzie zrealizowanie ambitnych celów wspierających transformację naszego koncernu w zakresie wykorzystania odnawialnych źródeł energii i ograniczenia emisyjności. Zamierzamy do 2030 r. zwiększyć ponad czterokrotnie udział OZE w całkowitej produkcji energii elektrycznej - mówi Paweł Szczeszek, prezes Enei.

Grupa Enea w Strategii Rozwoju planuje do 2035 r. zainwestować 14,7 mld zł w odnawialne źródła energii

- Stworzenie nowego podmiotu odpowiedzialnego wyłącznie za Segment OZE wspiera innowacyjność oraz ułatwia działania niezbędne do przeprowadzenia planowanej w kraju transformacji energetycznej. Jest również odpowiedzią Grupy Enea na wyzwania związane z ochroną klimatu i społeczne oczekiwanie zapewniania odbiorcom końcowym dostaw energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Powołanie nowej spółki, w czym też wielka zasługa Marka Suskiego, przewodniczącego sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa, wpłynie pozytywnie na zwiększenie obszaru oddziaływania oraz na rozwój atrakcyjnych ekonomicznie i technologicznie aktywów wytwórczych w Grupie Enea. Projekt wspierania OZE zwiększy odsetek zielonej energii w polskim koszyku energetycznym i przyczyni się do rozwoju niskoemisyjnej gospodarki, a fakt, że spółka będzie miała siedzibę w Radomiu, oznacza dla miasta ogromne szanse - wyjaśnia Tomasz Siwak, prezes Enea Nowa Energia.

- Powstanie spółki Enea Nowa Energia to również zwieńczenie prac kierowanych przeze mnie sejmowych komisji tej i poprzednich kadencji w dziedzinie rozwoju i promocji Odnawialnych Źródeł Energii w Polsce. Co ważne, siedziba spółki będzie mieściła w Radomiu. Jest to kolejna, konkretna propozycja kierowana przez Eneę w stronę miasta i tym razem - choć bez udziału władz miasta - praktycznie już została sfinalizowana. A dla Radomia to nie tylko prestiż, ale też nowe miejsca pracy, kształcenie kadr i szansa na rozwój tak ważnej i innowacyjnej gałęzi energetyki, jaką są OZE - zaznacza Marek Suski.

Grupa Enea to wicelider polskiego rynku elektroenergetycznego w zakresie produkcji energii elektrycznej. Zarządza pełnym łańcuchem wartości na rynku energii elektrycznej: od paliwa, poprzez produkcję energii elektrycznej, dystrybucję, sprzedaż i obsługę klienta. Odpowiada za bezpieczne dostawy energii do 2,6 mln klientów. Grupa zatrudnia w całej Polsce ponad 17 tys. pracowników, którzy tworzą innowacyjny koncern surowcowo-energetyczny. Do grupy należą dwie ważne elektrownie systemowe: Elektrownia Kozienice i Elektrownia Połaniec.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama