Nowy numer 48/2020 Archiwum

Zmarła Krystyna Dobrzańska-Sobierajska, córka mjr. Henryka Dobrzańskiego "Hubala"

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek, 24 lipca o 13.00 w kościele parafialnym w Gorzkowie (gmina Kazimierza Wielka).

O śmierci córki legendarnego dowódcy Wydzielonego Oddziału Wojska Polskiego, który po klęsce kampanii wrześniowej w 1939 roku, jak powiedział, "broni nie złożył, munduru nie zdjął", poinformował portal majorhubal.pl: "Z ogromnym smutkiem i wielkim bólem przyjęliśmy wiadomość, że 18.07. br. w godzinach rannych, zmarła Krystyna Dobrzańska-Sobierajska, córka legendarnego mjr Henryka Dobrzańskiego »Hubala«. Jesteśmy bardzo zasmuceni Jej odejściem. Była osobą, która potrafiła zjednywać sobie ludzi i okazywać swą wdzięczność wszystkim, którzy kultywują pamięć o Jej Ojcu. Dla środowiska »Hubalowej Rodziny« była zawsze wielkim oparciem i dawała nam siły do działań na rzecz utrwalania pamięci o Hubalu.  Będziemy zawsze o niej pamiętać. Uroczystości pogrzebowe odbędą się  w piątek 24.07.br. o godz. 13. w kościele parafialnym w Gorzkowie gm. Kazimierza Wielka. Urna z prochami zostanie złożona w grobowcu rodziny Zakrzeńskich na cmentarzu przykościelnym. Krystyna Dobrzańska-Sobierajska spocznie w grobowcu obok swojej Matki, Zofii Dobrzańskiej-Zakrzeńskiej i Ojczyma, Tadeusza Zwierkowskiego. Dla całej Rodziny Zmarłej składamy wyrazy najszczerszego współczucia".

Mjr Henryk Dobrzański "Hubal" w ostatnim okresie walki z Niemcami toczył potyczki z okupantem na ziemi opoczyńskiej. Zginął 30 kwietnia 1940 roku w lesie pod Anielinem, niedaleko Studzianny, gdzie znajduje się szaniec dedykowany bohaterowi i jego żołnierzom. Do dziś nie odnaleziono jego ciała. Corocznie przy Szańcu Hubala z okazji rocznic śmierci odbywają się uroczystości patriotyczne. W tym roku, choć była to 80. rocznica śmierci bohatera, z powodu koronawirusa nie odbyły się, a jedynie w bazylice w Studziannie sprawowana była Msza św.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama