Nowy numer 48/2020 Archiwum

Wsparcie na stacje meteorologiczne

Samorząd Mazowsza kwotą 800 tys. zł wesprze powstanie 17 stacji meteorologicznych, które ułatwią ustalenie skali suszy rolniczej.

Stacje pomogą rolnikom nie tylko w procesie uzyskiwania odszkodowań, ale też w wyborze struktury upraw w gospodarstwie. Samorząd województwa przekaże powiatom na ten cel łącznie 800 tys. zł. Umowy w tej sprawie podpisali marszałek Adam Struzik, oraz Janina Ewa Orzełowska, z zarządu województwa mazowieckiego, i beneficjenci.

Wśród beneficjentów 3 powiaty leżą na terenie diecezji radomskiej. 47,3 tys. otrzyma powiat kozienicki na zakup i montaż automatycznej stacji meteorologicznej wraz z ogródkiem meteorologicznym na terenie gminy Magnuszew. 43,2 tys. zł otrzyma powiat lipski na budowę automatycznej stacji meteorologicznej. Natomiast powiat przysuski otrzyma 45,4 tys. zł na zakup montaż stacji meteorologicznej w Lwowskiej Woli.

Dzięki wsparciu samorządu na terenie całego województwa pojawią się nowe stacje meteorologiczne. Pomogą one rolnikom nie tylko w procesie uzyskania odszkodowań, ale też w wyborze struktury upraw w gospodarstwie.

- W ramach tego konkursu dofinansujemy zakup 17 stacji meteorologicznych. Nadal w naszym regionie są jeszcze obszary, gdzie nie ma takich mierników. Dlatego planujemy ogłosić kolejny konkurs skierowany do samorządów gminnych leżących na terenie powiatów, na których nie znajduje się żadna stacja meteorologiczna. Aby móc precyzyjnie określić sytuację meteorologiczną na danym obszarze, zagęszczenie stacji powinno być jak największe. Rzetelna dokumentacja zjawisk pogodowych to ważny argument w rozmowach z ubezpieczycielami, a co za tym idzie większa szansa na odszkodowania za poniesione straty - podkreśla Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

- Obecność mierników może pomóc w dokumentowaniu występowania niekorzystnych dla upraw zjawisk, takich jak nawałnice czy przymrozki. Stacje meteorologiczne można doposażyć w dodatkowe przyrządy pomiarowe, które pozwolą mieszkańcom na bieżąco śledzić warunki pogodowe panujące na terenie ich powiatu - podkreśla Janina Ewa Orzełowska.

 Fundusze dla powiatów na zakup i montaż stacji automatycznych wraz z wykonaniem ogródków meteorologicznych zostały przyznane w ramach autorskiego programu samorządu Mazowsza - „Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej Mazowsze 2020”.

- Projekt rozwoju sieci stacji meteorologicznych jest przykładem działania na rzecz adaptacji do zmian klimatu. Pewnych zmian już nie cofniemy, ale możemy lepiej przygotować się do prowadzenia gospodarki, rolnictwa czy życia w coraz bardziej gwałtownych warunkach atmosferycznych. Lepsze szacowanie ryzyka to skuteczniejsze planowanie kolejnych działań zapobiegawczych i adaptacyjnych - zaznacza Marcin Podgórski, dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych w urzędzie marszałkowskim.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama