W radomskim kościele pw. Bożego Miłosierdzia odbyła się robocza narada przed pieszą pielgrzymką na Jasną Górę.
Gotowość tradycyjnej pieszej wędrówki zgłosiło 8 grup. - Będzie to liczba pielgrzymów o wiele niższa niż w ubiegłych latach. Ale są pątnicy, którzy chcą ruszyć na szlak i to im musimy zapewnić bezpieczną pieszą wędrówkę w warunkach epidemii - mówi ks. Mirosław Kszczot, dyrektor Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskie na Jasną Górę.
Każdy uczestnik pielgrzymki podpisze odpowiednią imienną deklarację, łącznie z danymi kontaktowymi. - Już teraz prosimy chętnych do udziału w pielgrzymce, by obserwowali swój stan zdrowia, systematycznie mierzyli temperaturę. Jeśli ktoś w ostatnich 14 dniach przed pielgrzymką miał kontakt z osobą zarażoną lub z kimś, kto został skierowany na kwarantannę, prosimy, by zrezygnował z udziału w pielgrzymce - mówi dyrektor pielgrzymki.
Wyjście
W tym roku na rozpoczęcie pielgrzymki nie będzie tradycyjnej Mszy św. na placu Wyższego Seminarium Duchownego. - Każda z grup, która zdecydowała o wyjściu, spotka się w swych parafiach. Stamtąd wyjdą bezpośrednio na pielgrzymi szlak. Będzie Msza św. w parafii pw. Bożego Miłosierdzia na radomskim osiedlu Jeżowa Wola. 6 sierpnia o godz. 10 będzie jej przewodniczył bp Henryk Tomasik. To będzie oficjalne i symboliczne rozpoczęcie pielgrzymki - mówi ks. Kszczot.
Wędrówka
Każda z pątniczych grup będzie wędrowała jako zamknięta wspólnota. - W tym roku będą to nie tylko rekolekcje w drodze, ale też jakoś rekolekcje zamknięte. Bardzo prosimy, by na szlaku nie odwiedzać pielgrzymów. Każda z grup będzie wędrowała osobno, bez kontaktu z innymi grupami. Pątnicy będą unikali kontaktu ze spotykanymi po drodze mieszkańcami. Każda z grup będzie miała własne zaplecze kuchenne i sanitarne. Noclegi to jedynie namioty na polach w odległości od mijanych miejscowości. W namiocie może nocować tylko pielgrzym, i ewentualnie jego rodzina - wyjaśnia dyrektor.
Wejście na Jasną Górę
W tym roku nie będzie spotkania wszystkich pątników w Mstowie i na Przeprośnej Górce oraz wejścia grup pielgrzymich do kaplicy Cudownego Obrazu. - 13 sierpnia od godz. 15 mamy zarezerwowany plac przed Jasną Górą. Tutaj przyjdą grupy pielgrzymów. I tutaj o godz. 15 rozpocznie się Msza św. na zakończenie pielgrzymki. Dopiero po Eucharystii grupy pielgrzymów będą mogły wejść do kaplicy Cudownego Obrazu - mówi ks. Kszczot i dodaje: - Jasnogórskie Wały to bardzo duża przestrzeń. Zmieszczą się nie tylko piesi pielgrzymi, ale także ci, którzy dojadą samochodami, by odebrać pątników, oraz ci, którzy będą odbywać pielgrzymkę duchową, spotykając się każdego dnia w kościołach i wybiorą się na Jasną Górę, np. autokarami.
O duchowym pielgrzymowaniu pisaliśmy tutaj.