Nowy numer 3/2021 Archiwum

Szachy zamiast gier komputerowych

Radomscy szachiści upamiętniają 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku.

Szachiści radomscy, jako pierwsi w Polsce, rozpoczęli upamiętnienie 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku cyklem 6 turniejów szachowych, które jednocześnie wchodzą w skład Grand Prix 2020 "Zamiast gier komputerowych zagraj kilka rund szachowych”"

Po kilkutygodniowych przygotowaniach organizacyjnych 23 lipca rozegrany został I Turniej Szachowy "Bitwy Warszawskiej 1920 roku" z okazji rozbicia 15 sierpnia 1920 roku sztabu 4. sowieckiej armii w Ciechanowie i zajęcia radiostacji bolszewickiej.

Patronat honorowy nad turniejem objął Andrzej Kosztowniak, poseł na Sejm RP, który ufundował puchar dla zwycięzcy.

I miejsce zajął MC-MC Mariusz Ćwiek przed Slaveczek67 (Sławomir Berus) i HathorSwan (Michał Nowotnik).

- Wręczenie pucharu dla zwycięzcy miało miejsce przed pomnikiem 72 Pułku Piechoty w Radomiu. 72 Pułk Piechoty powstał po przemianowaniu 145 pułku Strzelców Kresowych. Warto przypomnieć, że 145 pułk Strzelców Kresowych wchodził w skład 5. armii dowodzonej przez gen. Władysława Sikorskiego podczas Bitwy Warszawskiej i walczył m.in. o Ojrzeń, który trzykrotnie przechodził z rąk do rąk. Ostatecznie miejscowość ta została zajęta 18 sierpnia 1920 roku. Pułk ruszył na północ i 20 sierpnia zajął Ciechnów, a 22 sierpnia Mławę. Po krótkim wypoczynku bataliony I i III zdobyły 23 sierpnia Szumsk. zaś II batalion, w składzie 144 pułku Strzelców Kresowych, Chorzele, po czym pododdziały wróciły do Mławy - mówi Marek Niedźwiecki.

Z kolei 30 lipca rozegrany został II Turniej Szachowy "100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku" z okazji szarży pod Ćwiklinem-Arcelinem przeprowadzonej 17 sierpnia 1920 roku. Ta impreza sportowa również wchodzi w skład Grand Prix 2020 "Zamiast gier komputerowych zagraj kilka rund szachowych".

Zawodnicy grali tempem szachów błyskawicznych P’5 (5 minut dla zawodnika na rozegranie całej partii szachowej).

I miejsce zajął McManow (Paweł Artur Kowalczyk) przed MC-MC Mariusz Ćwiek i romanemkrolem (Roman Król).

Organizatorami zawodów była Kapituła Kultury Szachowej, UKS "Roszada" i Akademia Szachowa Marka Niedźwieckiego.

Turnieje odbył się na platformie www.lichess.org

- Pasjonatom historii i innym osobom, które zainteresowały się zmaganiami polskich wojsk z nawałą bolszewicką w 1920 roku, polecam artykuł Dariusza Kalińskiego pt. "Szarża pod Arcelinem. Zapomniana odsiecz, która uratowała Warszawę w sierpniu 1920 roku". Podaję link do artykułu: https://wielkahistoria.pl/szarza-pod-arcelinem-zapomniana-odsiecz-ktora-uratowala-warszawe-w-sierpniu-1920-roku/ - informuje M. Niedźwiecki.

Kolejny, III Turniej Szachowy "100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku", odbędzie się w 6 sierpnia z okazji bitwy o Radzymin, który 15 sierpnia 1920 roku został utrzymany przez wojska polskie. Aby zagrać w turnieju, należy zgłosić swoje uczestnictwo w klubie na stronie https://lichess.org/team/akademia-szachowa-marka-niedzwieckiego

Podczas turniejów będzie przeprowadzana transmisja na kanale https://www.twitch.tv/pawelarturkowalczyk.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama