Zakończył się II Czarnoleski Festiwal Sztuk

Impreza zakończyła się koncertem w kościele pw. Świętej Trójcy w Gródku.

W finale festiwalu wystąpił duet Sara Dragan - skrzypce, i Edward Wolanin - fortepian. Koncerty poza kościołem w Gródku odbywały się w Dworku - Muzeum Jana Kochanowskiego oraz w kościele w Janowcu.

- Przez dwa tygodnie mieliśmy okazję doświadczyć bogactwa i różnorodności wydarzeń artystycznych na najwyższym poziomie. Na koncertach gościliśmy takich artystów jak: Edward Wolanin, Jerzy Zelnik, Dorota Stawarska, Radosław Sobczak, Agata Sapiecha wraz z zespołem IL TEMPO, Marek Toporowski, Andrzej Jagodziński, Agnieszka Wilczyńska, Zespół "Sobótka" z Czarnolasu, Zespół ludowy z Mierziączki. W programie drugiej edycji festiwalu wielu było artystów młodego pokolenia m.in.: Michał Oleszak, Natalia Wolanin, Magdalena Skwierczyńska, Polish Violin Duo - Marta Gidaszewska, Robert Łaguniak, Julia Łozowska, Sara Dragan. Każdy z melomanów mógł znaleźć coś dla siebie, obecna była muzyka klasyczna, fortepianowa, muzyka dawna, muzyka ludowa oraz jazz. Z radością obserwowaliśmy pozytywny odbiór festiwalu przez licznie zgromadzoną publiczność na koncertach, która żywo reagowała, nagradzając artystów owacjami na stojąco. Wszystkie koncerty odbywały się z udziałem publiczności wraz z zachowaniem wszelkich restrykcji związanych z pandemią COVID-19. W pokoncertowych dyskusjach publiczność podkreślała nie tylko wysoki poziom wykonywanych dzieł, ale również znakomitą organizację festiwalu - mówi Natalia Wolanin, prezes Fundacji Rzeka EN, głównego organizatora festiwalu.

Równolegle do festiwalu odbywały się Mistrzowskie Warsztaty Pianistyczne. - W dwóch turnusach uczestniczyło łącznie 13 młodych, utalentowanych pianistów z całej Polski, m.in. z Wrocławia, Poznania, Warszawy, Kielc, Torunia. Mieli okazję uczestniczyć w lekcjach prowadzonych przez: Edwarda Wolanina oraz Radosława Sobczaka (na fortepianie), Dorotę Stawarską (na klawesynie) oraz Marka Toporowskiego (na klawikordzie i wirginale). W programie warsztatów ujęte były również rozmowy z artystami, dyskusje filozoficzne oraz wieczorne sesje relaksacyjne - relacjonuje N. Wolanin.

Czarnoleski Festiwal Sztuk to nie tylko święto muzyki, ale także poezji i malarstwa, stąd podczas imprezy, która rozpoczęła się już 19 lipca i trwała do początku sierpnia, można było oglądać wystawę malarstwa Martyny Tarasiewicz pt. "W słońcu Italii". - W tegorocznej edycji warsztatów towarzyszyła nam i malowała Maria Wróblewska z Kozienic, plenerowa młoda malarka, uczennica Liceum Plastycznego im. W. Gersona w Warszawie. Uczestnicy warsztatów oraz organizatorzy z wdzięcznością zapewne wspominać będą wspaniałe miejsca zakwaterowania oraz fantastyczne posiłki serwowane w Dworku Mieścisko - przez państwo Renatę i Leszka Wójcików oraz w Agroturystyce "Czarna Sosna" - Biały Ług - przez panią Lidię Ciosek - podkreśla prezes fundacji.

Głównym organizatorem festiwalu oraz warsztatów jest Fundacja Rzeka EN. Współorganizatorami byli: Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie, parafia pw. Świętej Trójcy w Gródku, Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym - Oddział Zamek w Janowcu oraz Tomasz Adamiec, wójt Gminy Policzna.

Partnerami wydarzenia byli: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, ENEA Wytwarzanie, Fundacja LOTTO im. H. Konopackiej, Przedsiębiorstwo Robót Drogowych sp. z o.o Zwoleń, Silesia Music Center, PROM JANOWIEC, Arkadiusz Sulima, burmistrz Zwolenia, Stefan Bernaciak, starosta Powiatu Zwoleńskiego, Piekarnia w Czarnolesie, Floribunda.pl 

Fotorelacje z koncertów dostępne są na stronie: https://www.facebook.com/czarnoleskifestiwalsztuk/photos/?ref=page_internal

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..