Nowy numer 3/2021 Archiwum

Skaryszewski Przystanek Cooltura

Mural z Marilyn Monroe i Charliem Chaplinem, a także przystanki autobusowe z filmowymi motywami przypominają o historii miasta.

Przez Skaryszew przebiega droga z Radomia do Ostrowca Świętokrzyskiego przez Iłżę. Trasę tę znają też rowerzyści, bo do Skaryszewa z Radomia wiedzie dobrze zaplanowana ścieżka rowerowa. O pewnych ciekawostkach związanych z tym miastem, w dość nietypowy sposób, przypomniał Daniel Rogala, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Skaryszewie.

- Tworząc na terenie ośrodka centrum aktywności, dodajemy coraz to nowe elementy. Jednym z nich jest mural na ścianie MGOK przedstawiający Marilyn Monroe i Charliego Chaplina, a związany z otwartym w lipcu kinem plenerowym. Autorem muralu jest Dariusz Jędrasiewicz, plastyk, wiceprezes Okręgu Radomskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Pozostając w temacie filmowym, postanowiliśmy przypomnieć mieszkańcom temat związany z filmem "Ryś", a idąc dalej - z Jarosławem Iwaszkiewiczem, który jest autorem opowiadania "Kościół w Skaryszewie", na podstawie którego powstał ten film. Mając do dyspozycji stare przystanki autobusowe, postanowiłem zrobić takie miejsce nazwane Przystanek Cooltura przy skaryszewskim pumptracku. Teraz przystanki chronią przed słońcem, ale i przypominają historię miasta, poprzez to, co jest na nich namalowane - mówi dyrektor.

Na jednym przystanku znalazł się portret Jarosława Iwaszkiewicza. Na drugim przedstawiono Franciszka Pieczkę, który zagrał jedną z głównych ról w filmie "Ryś" z 1982 roku. Rysunki wykonał pochodzący z Sanoka artysta Arkadiusz Andrejkow.

Portret Jarosława Iwaszkiewicza na jednym z przystanków.   Portret Jarosława Iwaszkiewicza na jednym z przystanków.
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Jarosław Iwaszkiewicz wielokrotnie odwiedzał Skaryszew, o czym wspominał w opowiadaniu "Kościół w Skaryszewie", powstałym w 1968 roku. Na jego Stanisław Różewicz nakręcił film "Ryś", oczywiście w Skaryszewie.

Rysunek Franciszka Pieczki w scenie z filmu „Ryś”. Film kręcono w Skaryszewie.   Rysunek Franciszka Pieczki w scenie z filmu „Ryś”. Film kręcono w Skaryszewie.
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Jeśli ktoś wybiera się do Skaryszewa, warto zajrzeć na teren MGOK przy ul. Wojska Polskiego 5. Na chętnych czeka pumptrack, w najbliższym czasie zostanie oddane do użytku boisko do piłki plażowej. Trwają też prace przy budowie skateparku. Jest też oczywiście boisko.

- To tu, u nas, miał miejsce finał Masy Krytycznej akcji Jazda z Miasta z Radomia do Skaryszewa. Później był piknik rodzinny - przypomina Daniel Rogala.

 Kolorowy mural zaprasza na seanse do letniego kina.   Kolorowy mural zaprasza na seanse do letniego kina.
Krystyna Piotrowska /Foto Gość
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama