Nowy numer 3/2021 Archiwum

W Resursie o Bitwie Warszawskiej i radomskiej bohaterce

W związku z radomskimi obchodami Święta Wojska Polskiego, które obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, Ośrodek Kultury i Sztuki "Resursa Obywatelska" zaprasza na podwójny seans filmowy.

W sali widowiskowej Resursy 14 sierpnia (piątek) o godz. 18 będzie można obejrzeć niemy film Ryszarda Bolesławskiego "Cud nad Wisłą" z roku 1921, z Jadwigą Smosarską w roli głównej. Zachowanym fragmentom tego unikatowego filmu fabularnego towarzyszy muzyczne opracowanie. Film zrealizowany został na zamówienie ówczesnego Wydziału Propagandy Ministerstwa Spraw Wojskowych.

Następnie zostanie wyświetlony najnowszy film dokumentalny przygotowany przez Resursę, czyli "Twoje życie za moje życie " w reżyserii Elwiry Dzikowskiej. Film opowiada o Teresie Grodzińskiej, radomskiej bohaterce wojny polsko-bolszewickiej, polskiej sanitariuszce, która została pośmiertnie odznaczona Orderem Virtuti Militari, jako pierwsza kobieta w II RP i jedna z dwu nim odznaczonych w trakcie trwania wojny przed traktatem ryskim.

Obie projekcje zostaną poprzedzone merytorycznym wprowadzeniem.

Wstęp wolny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama