Dzieci słuchają fragmentu książki, bawią się w poszukiwaczy skarbów w ogrodzie, a nawet same układają bajki.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Józefa A. i Andrzeja S. Załuskich w Radomiu przy ul. Piłsudskiego prowadzi zajęcia wakacyjne oparte na książce „Pyza na polskich dróżkach”. Spotkania odbywają w ogrodzie na terenie biblioteki.
- Wędrujemy razem z małą bohaterką trochę zapomnianej książki. Postawiliśmy na Pyzę głównie dlatego, że dzieci nie wyjeżdżają, więc to są takie stacjonarne wakacje i myślę, że fajny sposób, żeby trochę powędrować. Byliśmy z Pyzą na poprzednich zajęciach w Toruniu, nad Gopłem, w Warszawie teraz będziemy w Krakowie. Nasi młodzi podróżnicy są bardzo zadowoleni. Cieszy nas frekwencja. Możemy niestety przyjąć maksymalnie 10 osób. Zajęcia są tak skonstruowane, żeby były bezpieczne, zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym. Dzieciom towarzyszą opiekunowie. Oprócz tego, że mówimy, opowiadamy, to zawsze coś działamy. Dzieci szukają przedmiotów związanych z danymi zajęciami w naszym „Magicznym Ogrodzie”, jest też do wykonania jakaś praca plastyczna – mówi Marta Trojanowska z Działu Promocji Książki i Biblioteki.
W czasie zajęć i spotkania z Pyzą w Krakowie młodzi uczestnicy robili baranki dla Smoka Wawelskiego, który zamieszkał w jamie przy bibliotece - ale smok baranków nie zjadł. Okazało się nawet, że jest bardzo sympatyczny. Wcześniej młodzi podróżnicy poszukiwali w „Magicznym Ogrodzie” przedmiotów związanych z Krakowem. Przy okazji dowiedzieli się m.in. co ma wspólnego z miastem Kraka pluszowy jamnik, jak długo czekał na swojego pana krakowski pies Dżok i gdzie miał pracownię Pan Twardowski.
Zanim uczestnicy tej niezwykłej wędrówki wrócili do swoich domów zaproponowali kilka różnych zakończeń legendy o Wawelskim Smoku.
- To już kolejne spotkanie, na które przychodzę z Amelią. Córka ma niecałe 6 lat i razem z Pyzą poznaje Polskę. Bardzo jej się te zajęcia podobają. Chętnie wykonuje proponowane tu prace plastyczne. Cieszymy się, że jest taka możliwość spędzania wakacyjnego czasu – mówi Alicja Gryz-Wasil.
Za przygotowanie zajęć odpowiedzialny jest Dział Promocji Książki i Biblioteki. Spotkania prowadzą pracownicy działu promocji: Ilona Michalska Masiarz, Marta Trojanowska, Paulina Siwecka.