Uroczystość odbędzie się w radomskiej farze (św. Jana) w niedzielę 16 sierpnia o 18.00.
Zapraszają na nią organizatorzy: kanclerz Kurii Diecezji Radomskiej, proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu, prezes Klubu Inteligencji Katolickiej oddział w Radomiu oraz prezes Stowarzyszenia "Młyńska" Verum Bonum Pulchrum.
Wanda Malczewska (herbu Tarnawa; ur. 15 maja 1822 w Radomiu, zm. 25 września 1896 w Parznie) – córka Stanisława Malczewskiego i Marii Julii z domu Żurawskich. Pochodziła z rodu Malczewskich, do którego należy poeta Antoni Malczewski oraz jej bratanek, malarz Jacek Malczewski. Siostra Juliana i Marcina. Czcigodna służebnica Boża Kościoła katolickiego. W radomskiej farze została ochrzczona 22 maja 1822 roku, a 22 maja 1830 roku przystąpiła do Pierwszej Komunii Świętej.
Wanda Malczewska dzięki działalności patriotycznej, m.in. w czasie powstania styczniowego, społecznej i wychowawczej, weszła do grona wybitnych radomian i Polaków. Posiadała nadzwyczajne dary przeżyć mistycznych, wśród których historyczny wymiar mają objawienia:
W Wielki Piątek 1872 roku w 100. rocznicę pierwszego rozbioru Polski Matka Najświętsza przekazuje Mistyczce z Radomia następujące słowa: "Pan Bóg na moją prośbę, tego rozbioru nie zatwierdził" i dodaje słowa pełne nadziei: "Skoro Polska otrzyma niepodległość, to niezadługo powstaną dawni gnębiciele, aby ja zdusić. Ale moja młoda armia, w imię moje walcząca, pokona ich, odpędzi daleko i zmusi do zawarcia pokoju. Ja jej dopomogę".
Rok później, w święto Wniebowzięcia, Matka Boża zapowiada: "Uroczystość dzisiejsza niezadługo stanie się świętem narodowym was, Polaków, bo w tym dniu odniesiecie świetne zwycięstwo nad wrogiem dążącym do waszej zagłady. To święto powinniście obchodzić ze szczególną okazałością".
Te wizje w sposób cudowny spełniły się w 1920 r. w czasie wojny polsko-bolszewickiej, a szczególnie Bitwy Warszawskiej.
Poświęcenie tablicy jest częścią projektu realizowanego przez Stowarzyszenie "Młyńska" Verum Bonum Pulchrum pn.: "Kobiety na drodze do niepodległości". Projekt jest finansowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej w ramach zadania mającego na celu upamiętnienie 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.
Projekt "Kobiety na drodze do niepodległości" ma na celu pokazanie, na przykładzie działalności kobiet związanych z Radomiem, wydarzeń roku 1920 w ciągu historycznym: powstanie styczniowe, pozytywizm, odzyskanie niepodległości, obrona niepodległości. Bohaterkami projektu są Wanda Malczewska, Teresa Grodzińska, Zofia Majewska oraz Matka Boska. Wszak jak pisze w książce o Wandzie Malczewskiej bp Piotr Turzyński: "Doświadczenie Mistyczki z Radomia przynosi nam bardzo ważne, pełne nadziei przesłanie. Historia nie leży tylko i wyłącznie w rękach ludzi, znajduje się ona przede wszystkim w rękach Boga, który przenika i zna wszystko."