Nowy numer 48/2020 Archiwum

Leśnicy i miejsca pamięci narodowej

W 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu podjęła działania na rzecz upamiętnienia przez leśników tego niezwykle ważnego wydarzenia, w którym udział brali również leśnicy.

- Działania te są osadzone w społeczności lokalnej i mają zarówno charakter rocznicowych uroczystości i przedsięwzięć nawiązujących do wydarzeń historycznych, jak i przyrodniczy oraz kulturowy. Ich efekty i relacje zostały udostępnione społeczeństwu w ramach multimedialnego projektu „Leśnicy na Stulecie Zwycięstwa” - mówi Edyta Nowicka, Kierownik Zespołu ds. Promocji i Mediów RDLP w Radomiu.

Część pierwsza to publikacja: „Stulecie Bitwy Warszawskiej. Udział leśników radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych w wojnie polsko-bolszewickiej”, wydana przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Radomiu. Jej autorem jest Piotr Kacprzak, zastępca dyrektora RDLP w Radomiu. Publikacja pokazuje leśników i pracowników Lasów Państwowych, biorących udział w Bitwie Warszawskiej lub innych bitwach tego okresu. Opracowanie ma wymiar regionalny. Zostało dedykowane „Pracownikom radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych, którzy w trudnym okresie życia i pracy zdali egzamin z umiłowania Ojczyzny i Wiary”.

Druga część to: Pomniki przyrody na Stulecie Cudu nad Wisłą. RDLP w Radomiu wraz z 23 nadzorowanymi nadleśnictwami przyłączyła się do społecznej akcji „Pomniki dla Natury” nawiązującej do Stulecia Cudu nad Wisłą. Akcja została zainicjowana przez Organizację Natura i Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej „Dolina Kacanki”. Na terenie 23 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu w 2020 roku zostanie powołanych ponad 120 nowych pomników przyrody. Tym samym liczba pomników przyrody na terenie RDLP w Radomiu wyniesie blisko 700, czyli tyle, ile lat ma legendarny pomnik przyrody dąb Bartek, symbol ochrony przyrody.

Część trzecia projektu to: Upamiętnienie Stulecia Zwycięstwa i wydarzeń 1920 roku na terenie RDLP w Radomiu.

To miejsca pamięci narodowej. Krzyż i kamień z pamiątkową tablicą wzniesione w dniu jubileuszu 120 lat radomskiej dyrekcji LP dla uczczenia pamięci Polaków, którzy walcząc z komunizmem o godność narodu i niepodległość Polski złożyli swe życie i cierpienia na ołtarzu ojczyzny. Pomnik na terenie Nadleśnictwa Dobieszyn upamiętniający leśników, którzy strzegąc polskich lasów, pamiętali o obowiązku obrony wiary i Ojczyzny. Obelisk w Nadleśnictwie Dobieszyn upamiętniający pożegnanie przez leśników Marszałka Józefa Piłsudskiego, w jego ostatniej drodze na Wawel. Pomnik poświęcony Marszałkowi w Nadleśnictwie Daleszyce.

- Szczególnym upamiętnieniem 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej są krzyże rocznicowe, odnowione lub wznoszone w 2020 roku we współpracy z leśnikami, w odpowiedzi na lokalne potrzeby społeczne. Od niepamiętnych czasów ludzie ustawiają krzyże, jako znaki i symbole wiary, wota dziękczynne i dla upamiętnienia ważnych wydarzeń. Dotychczas zostały wzniesione krzyże: w miejscowości Komórki - Nadleśnictwo Daleszyce, krzyż na Załamanku - Nadleśnictwo Kozienice, krzyż w Rudzie Malenieckiej i na terenie ścieżki historyczno-przyrodniczej im. Karoliny Lanckorońskiej w Nadleśnictwie Jędrzejów. Leśnicy organizując obchody tej ważnej rocznicy wraz ze społecznością lokalną, chcą uczcić pamięć wielu pokoleń rodaków, szczególnie leśników, którzy walczyli o niepodległość Polski - podsumowuje Edyta Nowicka.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama