W kościele parafialnym w Orońsku odbył się koncert organowy z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.
Organizatorem koncertu było Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko we współpracy z parafią pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i jej proboszczem ks. kan. Bolesławem Mikrutem. Wykonawcami utworów muzycznych podczas koncertu byli: Piotr Dziewiecki (mistrz organów) i Marika Jurkiewicz (gitara klasyczna).
Pan Piotr jest studentem piątego roku gry organowej na Akademii Muzycznej w Łodzi, w klasie prof. AM, dr hab. Krzysztofa Urbaniaka oraz mgr Krzysztofa Musiała i jest wykonawcą koncertów organowych w ramach festiwali rangi krajowej i międzynarodowej. Uczestniczył także w licznych kursach interpretacji muzyki organowej, prowadzonych przez wykładowców polskich i zagranicznych.
Pani Marika również jest studentką Akademii Muzycznej w Łodzi. Studiuje w klasie gitary dr hab. Jacka Dulikowskiego. Posiada bardzo bogaty warsztat techniczny, pozwalający na wykonywanie muzyki w różnych stylistykach.
Jest finalistką i zdobywczyni nagród w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych.
Przygotowany przez artystów repertuar został podzielony na dwie części. W pierwszej można było usłyszeć dzieła Jana Podbielskiego, Jana z Lublina, Władysława Żeleńskiego i Jana Sebastiana Bacha. W części drugiej koncertu wybrzmiały utwory Domenica Scarlattiego, Władysława Żeleńskiego i Mariana Sawy.
- To dzięki współpracy ks. Bolesława Mikruta i Stowarzyszenia Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko udało się doprowadzić do gruntownego przeglądu, renowacji i strojenia organów w naszej świątyni. Stanowiło to podwaliny pod zaplanowaną na dzisiaj prezentację tego instrumentu, który ze względu na charakteryzującą go jakość i złożoność, może cieszyć się mianem organów koncertowych - powiedział prowadzący koncert Marek Molenda.
Budowa organów w orońskim kościele zakończyła się w latach osiemdziesiątych XX wieku, a zostały wykonane przez warsztat Włodzimierza Truszczyńskiego z Warszawy. Organy te zachowane są w bardzo dobrym stanie i należą do najlepszych tego typu instrumentów w naszym regionie.
- Przed koncertem sprawowana była Msza św. odpustowa ku czci NMP, a poprzedziła ją procesja Eucharystyczna. Uroczystej celebrze przewodniczył bp Adam Odzimek. W swoim słowie nawiązał i do uhonorowania Matki Najświętszej, ale też wspomniał Cud nad Wisłą, który wydarzył się 100 lat temu. Wspominał bohaterów tamtego okresu. Podczas Eucharystii modliliśmy się za Ojczyznę, za poległych w jej obronie i tych, którzy w dzisiejszych czasach bronią Polski przez różnymi zagrożeniami. Koncert był wzruszający, a szczególnie te utwory, które nawiązywały do naszej polskiej kultury, które swym charakterem oddawały modlitwę za nasza Ojczyznę. Szczególnie ujął za serce utwór „Kto się w opiekę” Władysława Żeleńskiego – mówi ks. Stanisław Piekielnik, uczestnik uroczystości odpustowych w Orońsku, administrator Portalu Diecezji Radomskiej.
Koncert z okazji 100-lecia Cudu nad Wisłą wraz z poprzedzającymi go pracami rewitalizacyjnymi przy organach zostały dofinansowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, w ramach projektu „Przełamywanie wykluczenia terytorialnego z kultury mieszkańców terenów wiejskich Południowego Mazowsza poprzez organizację koncertu organowego w miejscowości Orońsko”, pozyskanego na drodze konkursowej przez Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko.
Marika Jurkiewicz grała na gitarze klasycznej.