100 lat temu została zamordowana Teresa Grodzińska, bohaterska sanitariuszka, która pochodziła z podradomskich Jaszowic.
To było 1 września 1920 roku. Kilka godzin w pustej chałupie broniła się siekierą. W szale nienawiści zasiekli ją bolszewiccy żołdacy. Jej pogrzeb w Radomiu był wielką patriotyczną manifestacją.
Ale to nie za tę walkę w obronie własnej czci Teresa Grodzińska otrzymała najwyższe polskie odznaczenie wojenne, pierwsze dla kobiety, jakie było przyznawane od 1792 roku. Wiele o prawdziwej przyczynie mówi informacja z radomskiej prasy z drugiej połowy września 1920 roku: "Wśród ciszy, przy pozamykanych w mieście sklepach, ruszył kondukt pogrzebowy. Za trumną szło wojsko i wielotysięczne tłumy ludności. Szczególną uwagę zwracali dwaj ranni żołnierze, towarzyszący rodzinie, którzy dziwnym zbiegiem okoliczności dostali się na kurację do szpitala w Radomiu. Ich rany były zaopatrzone przez Terenię właśnie w dniu wzięcia jej do niewoli."
A tak brzmiał oficjalny komunikat polskiej armii: "W dniu 22 VIII 1920 r. podczas wycofywania się II/4 p.p. Leg. z zajmowanych w wsi Gródku na wschód od Hrubieszowa pozycji, sanitariuszka Grodzińska Teresa, pełniąc podówczas służbę przy 5/4 p.p. Leg., szła między ostatnimi za wycofujących się żołnierzy, przystając przy rannych, opatrując ich i przeprowadzając przez mostek na rzece Huczwie ostrzeliwany przez 3 nieprzyjacielskie karabiny maszynowe. Spokojem, odwagą i swoim poświęceniem wzbudziła podziw i uznanie wszystkich oficerów i żołnierzy."
Więcej w wydaniu papierowym „Gościa Niedzielnego” nr 35 na 30 sierpnia br.
Rocznicowe uroczystości 100. rocznicy śmierci bohaterki odbędą się w Radomiu w niedzielę 30 sierpnia.
Program:
- 11.00 - Cmentarz rzymskokatolicki przy ul. Limanowskiego. Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobie Teresy Grodzińskiej (zbiórka przy figurze Anioła Ciszy).
- 12.00 - Kościół garnizonowy pw. św. Stanisława Biskupa, Plac Konstytucji 3 Maja w Radomiu). Msza św. w intencji Teresy Grodzińskiej z udziałem chóru i solistów Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego
Uroczystości zostały objęte Patronatem Narodowym Prezydenta RP w Stulecie Odzyskania Niepodległości, Patronatem Honorowym Prezesa IPN dr. Jarosława Szarka oraz Patronatem Honorowym Radosława Witkowskiego, prezydenta Miasta Radomia.
Grób bohaterki na cmentarzu rzymskokatolickim w Radomiu.