Nowy numer 17/2024 Archiwum

Rycerze w Jedlni

Pierwsza chorągiew Rycerzy Zakonu Jana Pawła II w diecezji powstała w parafii św. Mikołaja Biskupa.

Podczas Mszy św. przy udziale rycerzy z Krakowa, Warki, Stężycy, Siedlec, Sandomierza i Tarnowa oraz władz zwierzchnich Zakonu Rycerzy Jana Pawła II odbyła się uroczystość erygowania Chorągwi Zakonu Rycerzy Jana Pawła II przy parafii pw. św. Mikołaja Biskupa. To 69. chorągiew w Prowincji Polskiej Zakonu Rycerzy Jana Pawła II i jednocześnie najmłodsza 17 Komandoria Radomska.

Mszy św. przewodniczył ks. Sławomir Płusa, moderator nowej ewangelizacji i duszpasterz wspólnot charyzmatycznych diecezji radomskiej. W homilii powiedział: - Porażką waszego zakonu i każdego innego będzie, jeśli zatrzymacie się na tym, co zewnętrzne. Jeżeli będziecie krzyczeć z miłością, to będziecie rozłupywać kamienne serca. Drodzy rycerze, pytajcie swoje serce o miłość, bowiem istotą waszego przymierza z Chrystusem jest miłość.

Kapelanem oraz komandorem Zakonu Rycerzy Jana Pawła II w komandorii w diecezji radomskiej został proboszcz ks. kan. Janusz Smerda. Dekret bp. Henryka Tomasika o mianowaniu ks. Smerdy asystentem kościelnym w komandorii zakonu w diecezji został odczytany podczas Eucharystii.

Ślubowanie złożyło 5 rycerzy. Otrzymali oni mantule (płaszcze) ze znakiem krzyża i literą "M" oraz pektorały i różańce, które mają być duchową bronią we współczesnym świecie. Nowo powstałej chorągwi przekazano też sztandar narodowy.

Zasadniczym celem Zakonu Rycerzy Jana Pawła II jest formacja katolików - mężczyzn świeckich - poprzez stawianie sobie za wzór postaci patrona - św. Jana Pawła II, który swoim świadectwem pokazywał, jak harmonijnie można łączyć męskość i świętość zarówno dziś, jak i w wymiarze uniwersalnym.

Rycerze angażują się w dzieło nowej ewangelizacji, czerpiąc z przykładu św. Jana Pawła II i dążąc do upowszechniania treści i form jego nauczania. Dlatego też podejmują trud dążenia do świętości, zwłaszcza w wymiarze życia dnia codziennego.

Zakon zwraca czyny miłosierdzia głównie ku swoim członkom i ich rodzinom, w dalszej kolejności akty te kierowane są do członków własnej parafii oraz diecezji. Szczególnie włącza się w pomoc ludziom potrzebującym, otaczając ich modlitwą oraz starając się pomagać również materialnie.

Bratem rycerzem Zakonu Jana Pawła II może zostać mężczyzna - katolik żyjący w pełnej łączności ze Stolicą Apostolską, zarekomendowany przez co najmniej jednego z braci rycerzy lub duchownego katolickiego. Jednym z efektów działalności rycerzy powinno być budowanie wśród osób duchownych poczucia, że na rycerzy Jana Pawła II zawsze można liczyć, jak na prawe ramię Kościoła. Zakon Rycerzy Jana Pawła II liczy w Polsce ponad 600 braci rycerzy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy