W najbliższy piątek o godz. 17 Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu zaprasza na otwarcie wystawy "Socrealizm - sztuka w służbie propagandy".
Wystawa opowiada o zjawisku w powojennej sztuce polskiej, jakim był realizm socjalistyczny, który został wprowadzony jako jedyna i słuszna doktryna artystyczna podczas zjazdu w Katowicach w 1949 roku. Kuratorami są Damian Jendrzejczyk i Krzysztof Skarżycki.
- Przygotowaliśmy dzieła najwybitniejszych przedstawicieli tego nurtu, którymi byli artyści tworzący zarówno przed wojną, jak i artyści, którzy w późniejszych latach odegrali bardzo ważną rolę w sztuce polskiej. Ekspozycja została podzielona na kilka części. Wstępem do wystawy jest zaznaczenie okresu poprzedzającego socrealizm, w którym artyści tworzyli dzieła z zachowaniem swojej swobody twórczej, ale już podejmowali tematykę społecznie zaangażowaną. Ciekawostką na naszej wystawie będzie możliwość obejrzenia 23 oryginalnych plakatów autorstwa najwybitniejszych przedstawicieli tzw. Polskiej Szkoły Plakatu. Są bardzo rzadko wypożyczane ze względów konserwatorskich - wyjaśnia D. Jendrzejczyk.
Na wystawie znalazło się ponad 120 prac. - Eksponaty pochodzą z naszej kolekcji, ale też z kolekcji: Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu. Ciekawostką jest prezentowana sztuka ludowa o rycie socjalistycznym. Zwiedzającym będą towarzyszyć piosenki z tego okresu - mówi K. Skarżycki
Wystawę można oglądać do końca 2020 roku. Ekspozycji towarzyszyć będą warsztaty, które skierowane są głównie do młodzieży.