Do 14. edycji konkursu "Mazowieckie Zdarzenia Muzealne - Wierzba" zgłoszonych zostało 65 projektów. Doceniono dwa radomskie muzea.
Uroczystość wręczania nagród i wyróżnień laureatom konkursu odbyła się w Muzeum Wsi Radomskiej.
- Jest mi niezmiernie miło, że na deskach naszego amfiteatru odbywa się 14. gala niezwykłego wydarzenia. Dziękuję państwu, że jesteście w naszym muzeum. Mam nadzieję, że znajdziecie czas, aby zwiedzić naszą perełkę na południu Mazowsza. Zachęcam, aby zobaczyli państwo, jak - dzięki Samorządowi Województwa Mazowieckiego - to muzeum się rozwija - mówi Ilona Jaroszek, dyrektor MWR.
O tytuł najciekawszej wystawy, najlepszego projektu otwartego, najlepszego projektu edukacyjnego, najlepszego projektu w kategorii "O Wolną Polskę" i najlepszego wydawnictwa 2019 r. ubiegało się łącznie 65 zdarzeń muzealnych z całego Mazowsza. Spośród nich komisja wybrała najciekawsze inicjatywy. Przyznano 20 nagród i 13 wyróżnień.
Nagrody laureatom i wyróżnionym wręczał Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.
- Na Mazowszu mamy ok. 130 muzeów. 14 lat temu zdecydowaliśmy, że jednym z elementów ich promocji i docenienia aktywności będzie ten konkurs. I właśnie on służy temu, żeby docenić pracę ludzi, docenić kreatywność, zaangażowanie i nowe pomysły, ale służy też integracji całej naszej mazowieckiej wspólnoty. Wszystkim gratuluję - powiedział A. Struzik.
W kategorii "Projekt otwarty" drugie miejsce zajął cykl koncertów "3xMoniuszko" zorganizowany przez Muzeum Wsi Radomskiej. Pretekstem do zorganizowania koncertów stała się 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki. Odbyły się trzy wydarzenia. Pierwsze w muzealnym amfiteatrze. Był to koncert jazzowy Włodzimierza Pawlika. Również w amfiteatrze odbył się koncert muzyki klasycznej Jolanty Pszczółkowskiej-Pawlik i jej uczniów. Na terenie zespołu dworskiego był koncert folkowego zespołu VIKLINOWA. W zabytkowym kościele z Wolanowa odbyły się dwa koncerty organowe Emanuela Bączkowskiego.
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu otrzymało wyróżnienie w kategorii "Najciekawsze wydawnictwo muzealne" za publikację: "Paweł Susid. Mówię wam: tak wygląda wasze życie = Paweł Susid. Truly I tell you: your life looks like that". Towarzysząca wystawie Pawła Susida publikacja, oprócz obszernej części albumowej, zawiera teksty omawiające różne aspekty sztuki artysty autorstwa Stacha Szabłowskiego, Waldemara Baraniewskiego, Krzysztof Żwirblisa, Hanny Wróblewskiej, Agnieszki Morawińskiej, Łukasza Gorczycy oraz Doroty Jareckiej. W książce znalazły się również rozmowy z Susidem przeprowadzone przez Dorotę Jarecką i Justyną Kowalską.
Włodzimierz Pujanek, dyrektor "Elektrowni", z wyróżnieniem za publikację "Paweł Susid. Mówię wam: tak wygląda wasze życie = Paweł Susid. Truly I tell you: your life looks like that". Marta Deka /Foto Gość