Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza na drugi koncert z cyklu "Muzyczne kremówki". Tym razem nawiązywał będzie do 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.
Koncert odbędzie się 20 września o godz. 17 w XVIII-wiecznym kościele pw. św. Doroty, znajdującym się na terenie skansenu. Wystąpią: Krzysztof Kumor - słowo, Mateusz Zajdel - tenor, Emanuel Bączkowski - organy.
W programie kompozycje m.in: J. S. Bacha, S. Moniuszki, C. Gounoda, a także pieśni legionowe.
Muzyce towarzyszyć będą fragmenty przemówień bp. polowego W. Bandurskiego oraz poezje: J. Słowackiego, K. I. Gałczyńskiego, J. Kasprowicza i innych.
Krzysztof Kumor, aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, jest absolwentem krakowskiej PWST. Zadebiutował w 1964 r. w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Związany był później z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku oraz warszawskimi teatrami - Polskim, Ludowym, Ziemi Mazowieckiej i Popularnym. W zespole Teatru Polskiego od 1981 roku. Ma w swoim dorobku również wiele ról w Teatrze Telewizji oraz Teatrze Polskiego Radia.
Mateusz Zajdel jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W repertuarze artysty znajdują się partie tenorowe z oper, m.in. W. A. Mozarta, G. Verdiego, G. Pucciniego, P. Czajkowskiego, S. Moniuszki, a także szeroko pojęta liryka wokalna oraz liczne dzieła oratoryjno-kantatowe (Mozart, Haydn, Rossini). Od 2017 r. jest solistą Polskiej Opery Królewskiej.
Emanuel Bączkowski, doktor sztuk muzycznych i absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, studiował organy i kompozycję organową w Conservatorio di Musica Santa Cecilia w Rzymie. Występował w ramach Europejskich i Międzynarodowych Festiwali Organowych. Koncertuje jako solista i kameralista (Izrael, Włochy, Niemcy, Francja). W bazylikach rzymskich wykonał cykl recitali tematycznie związanych z Bożym Narodzeniem i Wielkim Postem, promujących polską muzykę organową. Wielokrotnie nagrywał dla radia i telewizji.