Prace trwały 12 lat, a ich owocem są statuty synodalne, obszerny, ponad 600-stronicowy dokument.
W homilii bp Henryk Tomasik porównał je do systemu operacyjnego w komputerze. - Dokumenty synodalne to nie jest "enter" lub "ok" w naszym komputerze. Naciskamy i już się realizuje, to co zaplanowaliśmy. Możemy je porównać do systemu operacyjnego lub programu komputerowego, który jest na płycie lub pendrive i leży na półce. Wiemy, że nie zadziała, że trzeba to wszystko zainstalować - mówił bp Tomasik.
Homilia bp. Henryka Tomasika:
W pracach grup synodalnych, które powstały w 250 parafiach, pracowało 8 tys. osób, a w komisjach synodalnych - 300.
O początku synodu mówił ks. Tomasz Herc, sekretarz biskupa radomskiego:
- Wszystko zaczęło się 16 października 2008 roku. Na ten dzień datowany jest dekret śp. ks. abp. Zygmunta Zimowskiego, zwołujący II Synod Radomski, którego hasłem były słowa: „Czynić diecezję domem i szkołą komunii”. Jego uroczysta inauguracja miała miejsce w radomskiej katedrze 8 listopada o 15.00. Mszy św. z licznym udziałem duchowieństwa i świeckich całej diecezji przewodniczył abp Stanisław Budzik, ówczesny sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. I sesja plenarna synodu odbyła się w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu po Mszy św. w katedrze. Dekret zwołujący II Synod Radomski ustanawiał komisję główną synodu, w skład której wchodzili wówczas: ks. bp Zygmunt Zimowski, biskup radomski, ks. bp Adam Odzimek, wikariusz generalny - zastępca przewodniczącego, ks. bp Stefan Siczek, wikariusz generalny - zastępca przewodniczącego, ks. inf. Stanisław Pindera, wikariusz biskupi, dziesięciu przewodniczących poszczególnych komisji synodalnych, oraz ks. prał. dr hab. Stanisław Łabendowicz - sekretarz generalny synodu.
Powołano także 10 komisji synodalnych, w których opracowano poszczególne dokumenty synodalne zawarte dziś w dziele wieńczącym synod, czyli Dokumentach II Synodu Radomskiego. Przypomnijmy te komisje i ich przewodniczących:
1. ks. prał. Jarosław Wojtkun, przewodniczący Komisji ds. Nauki i Wychowania Katolickiego,
2. ks. kan. Dariusz Skrok, przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego,
3. ks. prał. Edward Poniewierski, przewodniczący Komisji ds. Duchowieństwa Diecezjalnego,
4. ks. kan. Piotr Walkiewicz, przewodniczący Komisji ds. Wiernych Świeckich, Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich,
5. ks. Adam Maj, przewodniczący Komisji ds. Osób Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego,
6. ks. Sławomir Adamczyk, przewodniczący Komisji ds. Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin,
7. ks. Marek Adamczyk, przewodniczący Komisji ds. Młodzieży,
8. ks. kan. Wiesław Przygoda, przewodniczący Komisji ds. Duszpasterstwa Charytatywnego,
9. ks. prał. Sławomir Fundowicz, przewodniczący Komisji ds. Administracyjno-Prawnych,
10. ks. bp Piotr Turzyński, przewodniczący Komisji ds. Kultury, Mediów i Nowej Ewangelizacji.
17 listopada 2011 r. po przerwie spowodowanej zmianą Biskupa Diecezjalnego nastąpiła reaktywacja prac Synodu.
29 lutego 2020 r. był ostatnim dniem prac synodu. Ostatnia sesja plenarna zatwierdziła całość dokumentów synodalnych, a bp Henryk Tomasik podpisał dekret zamykający II Synod Radomski oraz promulgujący jego uchwały.
Uroczysta Msza św. na zakończenie synodu, w której za chwilę będziemy uczestniczyć, miała się odbyć w kwietniu. Z wiadomych nam wszystkim względów odbyć się nie mogła.
Dziś dziękczynieniem Bogu kończymy dzieło II Synodu Radomskiego. Naszemu świętowaniu przewodniczyć będzie ks. abp Wacław Depo - metropolita częstochowski, a homilię wygłosi biskup radomski Henryk Tomasik. Modlić się będziemy formularzem mszalnym „za Kościół diecezjalny”. W modlitwie i dobrym przeżyciu Eucharystii pomogą nam młodzieżowa schola katedralna pod kierunkiem ks. Wiktora Głuszka oraz pan organista, a także liturgiczna asysta biskupia alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu.
Po Komunii św. odbyło się wręczenie dokumentów synodalnych księżom dziekanom, przedstawicielom osób życia konsekrowanego oraz wiernych świeckich, reprezentowanych przez katechetów.