Nowy numer 42/2020 Archiwum

Ks. Damian Fołtyn duszpasterzem akademickim

Chce być blisko studentów i wykładowców. - Chodzi o to, by poprzez relację z ludźmi prowadzić ich do Pana Boga - mówi duszpasterz.

Ks. Damian Fołtyn pochodzi z radomskiej parafii pw. Świętej Rodziny. Święcenia kapłańskie przyjął w 2016 roku, po których został skierowany do posługi duszpasterskiej w parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Radomiu. Wtedy zaangażował się w ŚDM, które odbyły się w Krakowie. Potem był wikariuszem w parafii Bożego Macierzyństwa NMP w Radomiu na Koziej Górze.

- W tym czasie uczyłem w Zespole Szkół Agrotechnicznych i Gospodarki Żywnościowej. Z uczniami z tejże szkoły i z młodymi z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży z parafii odwiedzaliśmy chorych w Radomskim Centrum Onkologii. To był niesamowity czas, kiedy zmierzaliśmy się z cierpieniem pacjentów, ale to był też niesamowity czas, kiedy uczyliśmy się od nich pokory. Dużo nam dawały rozmowy z pacjentami - mówi ks. Fołtyn.

W 2018 roku ks. Damian został skierowany na studia specjalistyczne doktoranckie z katechetyki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Rok później został wybrany prezesem katechetyki KUL, co wiązało się z organizacją konferencji ogólnopolskich i międzynarodowych. W tym roku zdał egzamin licencjacki. Pozostały mu jeszcze dwa lata studiów.

Teraz ks. Fołtyn został skierowany do posługi w Duszpasterstwie Akademickim. - To jest dla mnie nowe doświadczenie. Zawsze miałem kontakt z młodzieżą, ze studentami w czasie studiów w Lublinie, angażowałem się w prace Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Myślę, że dla mnie kluczowym zadaniem będzie budowanie poczucia bliskości ze studentami. Chcę, by mieli świadomość, że mogą na mnie liczyć, że ja jestem dla nich. Duszpasterz akademicki to ten, który jest przy studentach i wykładowcach. Chodzi o to, by poprzez relację z ludźmi prowadzić ich do Pana Boga - wyjaśnia duszpasterz.

Nowy duszpasterz akademicki otrzymał dokument nominacyjny z rąk bp. Henryka Tomasika.   Nowy duszpasterz akademicki otrzymał dokument nominacyjny z rąk bp. Henryka Tomasika.
Ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama