Nowy numer 42/2020 Archiwum

Koncert z okazji rocznicy śmierci o. Huberta Czumy SJ

W programie koncertu znajdą się utwory refleksyjne, patriotyczne i sakralne.

Koncert odbędzie się w niedzielę 27 września o 17.30 w kościele oo. jezuitów w Radomiu. Wstęp wolny. Na organach zagra Robert Grudzień. Obok muzyka i dyrektora XXXIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Radom-Orońsko-Warszawa 2020, ze słowem wspomnieniowym wystąpi o. Jan Noszczak SJ, superior i rektor kościoła księży jezuitów w Radomiu. Komentarz Anna Drela. Koncert wspomnieniowy wpisuje się w ogólnopolski projekt autorski Roberta Grudnia: 2020. Rok Świętego Jana Pawła II - Zrozumieć Niepodległą.

- Znałem osobiście o. Huberta Czumę. Był wspaniałym człowiekiem, zasłużonym dla Radomia. W latach 90. ubiegłego wieku często przychodziłem na spotkania, również prywatnie. Był dla nas wszystkich wielkim autorytetem. Lubił słuchać dobrej muzyki - mówi Robert Grudzień.

O. Hubert Czuma był związany przez wiele lat z Radomiem. W latach 1980-1989 współpracował z „Solidarnością”. W tym czasie organizował Msze św. za Ojczyznę, a po 13 grudnia 1981 r. był współorganizatorem uroczystości religijno-patriotycznych z udziałem znanych aktorów w radomskim kościele pw. Świętej Trójcy (księży jezuitów). Opiekował się prześladowanymi, wspierał finansowo działalność wydawniczą i kolportaż podziemnych wydawnictw. Był między innymi członkiem Rady Programowej "Tygodnika Solidarność". W 1989 r. był w gronie inicjatorów i twórców Komitetu Obywatelskiego Ziemi Radomskiej. W okresie pracy o. Huberta Czumy w Radomiu był on stale obserwowany przez Służbę Bezpieczeństwa, która prowadziła przeciw niemu sprawę rozpracowania nadając jej kryptonim "Fanatyk". Prowadził akcję opieki nad prześladowanymi oraz wspomagał finansowo podziemną działalność wydawniczą. Był duszpasterzem NSZZ "Solidarność". Był niezłomnym propagatorem i orędownikiem ks. Romana Kotlarza, męczennika radomskiego protestu z czerwca 1976 roku. Jest honorowym obywatelem Radomia, Lublina i Szczecina.

Urodził się 2 listopada 1930 r. w Lublinie, w rodzinie o tradycjach patriotycznych. Jego ojciec Ignacy był profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, posłem na Sejm RP i współtwórcą polskiej konstytucji z 1935 r. Stryj, generał Walerian Czuma, był dowódcą obrony Warszawy w 1939 r. Matka Lubow była pianistką.

O. Hubert Czuma zmarł 19 września 2019 roku. Został pochowany w grobowcu księży jezuitów w Radomiu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama