Nowy numer 23/2021 Archiwum

Radomskie muzeum zacieśnia współpracę z Instytutem Archeologii UMCS w Lublinie

Choć współpraca Muzeum J. Malczewskiego z lubelskim instytutem naukowym trwa od lat, to obecnie nadszedł czas na jej sformalizowanie, które ją wzmocni i zdynamizuje.

Jest o tym przekonany Leszek Ruszczyk, dyrektor muzeum. Podpisana umowa obejmuje współpracę w zakresie działalności badawczej, dydaktycznej i oświatowej. Organizowane będą wspólne wykłady, konferencje popularnonaukowe i naukowe. Wspólnie instytucje będą też promowały archeologię i pradzieje Ziemi Radomskiej.

Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu posiada bogate zbiory archeologiczne z obszaru między Wisłą, Pilicą i Kamienną. Zabytki te  pochodzą z badań własnych, dawnych kolekcji i darów osób prywatnych. W chwili obecnej przeważają materiały z obszaru dawnego województwa radomskiego przekazywane przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. 

Zgromadzone zabytki reprezentują występujące na obszarze międzyrzecza dawne ludy (zwane przez archeologów kulturami archeologicznymi), od epoki kamienia aż po średniowiecze i czasy nowożytne. Jest to bardzo różnorodny zbiór, który  wymaga współpracy z badaczami z różnych instytucji i dziedzin nauki, m.in. archeologami, antropologami, archeozoologami, paleobotanikami, chemikami i fizykami. 

Opracowywanie i publikacja materiałów archeologicznych oraz popularyzacja archeologii i promocja dziedzictwa kulturowego należą do najważniejszych zadań działu archeologii radomskiej placówki. Ta misja realizowana jest m.in. poprzez lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży szkolnej, pikniki i festyny archeologiczne, wydawnictwa edukacyjne, a także poprzez wystawy archeologiczne. Mówiła o tym podczas podpisania umowy Małgorzata Cieślak-Kopyt, kierownik Działu Archeologii Muzeum w Radomiu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama