Zainaugurował go koncert zespołu Olga Nawara i przyjaciele.
Mszą św. w kościele pw. Chrystusa Nauczyciela na radomskich Plantach rozpoczął się Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. Eucharystii sprawowanej w intencji twórców kultury, szczególnie kultury chrześcijańskiej, przewodniczył i homilię wygłosił ks. Piotr Walkiewicz, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezji Radomskiej.
Nawiązując do niedzielnej Ewangelii ks. Walkiewicz podkreślił, że spotka nas nagroda jeśli będziemy oddawali Bogu owoce z naszej winnicy - naszego życia - jeśli jesteśmy dobrymi dzierżawcami. Nie można się od Boga odcinać, bo tylko On jest Panem i właścicielem winnicy. My jesteśmy jej zarządcami i to wielka radość pracować w niej pracować. Szczególną winnica jest świat kultury, świat życia artystycznego. Tu działają też ci dobrzy dzierżawcy, których kultura będzie przybliżać do Boga i ich samych, i tych, którzy z tej kultury korzystają. - Tak samo i z kulturą, jeśli ona będzie oddawana Bogu to nie zniknie, nie zostanie zaprzepaszczona. Niech we mnie trwa ta świadomość - jesteśmy dzierżawcami i wszystko otrzymujemy od Boga i trzeba Bogu za to dziękować, ale z drugiej strony mieć świadomość, że tylko wtedy zachowają się te wszystkie owoce naszego życia i pracy, jeśli ja będę to oddawał Panu Bogu.
Po Mszy św. organizatorzy TKCh zaprosili na koncert zespołu Olga Nawara i Przyjaciele. Rozpoczynając koncert Olga Nawara poprosiła, aby wykonywane przez zespół utwory były traktowane przez słuchaczy jak modlitwa.
Głównym organizatorem TKCh jest Stowarzyszeni „Młyńska” Verum Bonum Pulchrum. Stowarzyszenie powstało w 2013 roku z inicjatywy członków komisji synodalnej zajmującej się sprawami kultury, środków masowego przekazu i nowej ewangelizacji w diecezji. Bp Piotr Turzyński jest jednym z inicjatorów i pomysłodawców powstania Stowarzyszenia. Jego łacińska część nazwy odwołuje się do filozoficznego pojęcia transcendentaliów: verum (tego, co prawdziwe), bonum (tego, co dobre) i pulchrum (tego, co piękne). Celem Stowarzyszenia "Młyńska" jest działalność na rzecz zachowania dorobku i rozwoju kultury ze szczególnym uwzględnieniem kultury chrześcijańskiej.