Msza św. i modlitwa różańcowa w Dzień Dziecka Utraconego

Jest on poświęcony pamięci wszystkich zmarłych dzieci. Zwraca też uwagę na rodziców, którzy przeżyli niewyobrażalną tragedię, jaką jest śmierć dziecka.

W Dzień Dziecka Utraconego, który przypada 15 października, Mszy św. w kościele Świętej Rodziny w Radomiu przewodniczył ks. Sławomir Adamczyk, duszpasterz rodzin Diecezji Radomskiej.

W homilii ks. Adamczyk mówił, że stratę dziecka poszczególni rodzice przeżywają inaczej, choć towarzyszą im podobne uczucia. Mają wrażenie, że zawalił im się cały dotychczasowy świat, doznają niewypowiedzianego cierpienia.

- Rodzice, którzy utracili dziecko, nie zawsze mają szansę przeżyć swoją żałobę do końca, by odnaleźć w ten sposób pokój serca. W żałobie chodzi o to, by rana jakoś się zagoiła i już nie bolała. Bardzo często najbliższe otoczenie nie pozwala rodzicom na żałobę i serwuje im "tanie" pocieszenia. Osieroceni rodzice słyszą często: "weźcie się w garść", "nie histeryzuj", "trzeba jakoś dalej żyć", "nie płacz już". Przeważnie nie jest to przejaw złej woli. Takie reakcje wypływają raczej z nieporadności w przeżywaniu cudzej żałoby i trudności w odnalezieniu się w nowej sytuacji. Tymczasem rodzice po stracie poddają się tym "życzliwym zachętom". Przestają płakać, a przynajmniej nie czynią tego w obecności innych - mówił duszpasterz rodzin.

Ks. Adamczyk zaznaczył również, że żałoba ma kilka etapów. - Jednak na każdym z nich człowiek powinien dopuścić do głosu emocje, które nim targają. Ma prawo przeżywać niedowierzanie, gniew i złość, ból, smutek i wiele innych nieprzyjemnych uczuć. Najpierw sam musi przyzwolić na takie uczucia, a także podobne przyzwolenie otrzymać od innych. Bardzo ważne jest wówczas wsparcie osób z zewnątrz, których najważniejszym zadaniem jest bycie i towarzyszenie rodzicom po stracie - mówił.

W homilii ks. Adamczyk zwrócił uwagę na jeszcze jeden aspekt przeżywania żałoby po stracie dziecka, który prowadzi do pogodzenia się ze swoim życiem. - Dokonuje się to głównie przez przebaczenie. Przebaczenie jest lekarstwem, które sprawia, że rany się zabliźniają i człowiek powoli powraca do normalnego funkcjonowania w świecie - podkreślił.

Po Eucharystii przed Figurą Maryi Matki Życia, która znajduje się przed budynkiem kurii, odmówiono Różaniec.

Duszpasterstwo Rodzin zaprasza rodziców, którzy utracili swoje dziecko do grupy wsparcia.

- Doświadczenie poprzedniej edycji prowadzenia takiej grupy przy naszym duszpasterstwie pokazało, że jest ona potrzebna. Zresztą wielokrotnie w naszej poradni specjalistycznej Domowe Ognisko słyszymy, że jest zapotrzebowanie na grupę wsparcia, bo często rodzice, którzy utracili dziecko, czują się odepchnięci, nikt się nimi nie interesuje. Do naszej grupy zapraszamy rodziców, którzy stracili dziecko w wyniku poronienia, niepowodzeń okołoporodowych oraz tych, których dzieci zmarły zaraz po urodzeniu - mówi Kamila Rzepka, diecezjalna doradczyni życia rodzinnego

Spotkania będą się odbywały w Kurii Diecezji Radomskiej przy ul. Malczewskiego 1. Ze względów epidemicznych organizatorzy proszą o wcześniejszy kontakt: tel.: 48 340 62 35, e-mail: dr@radom.opoka.org.pl. - Informacja o pierwszym spotkaniu zostanie podana do wiadomości tych rodziców, którzy skontaktują się z nami - mówi K. Rzepka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..