Nowy numer 47/2022 Archiwum

Bp Henryk Tomasik udzielił dyspensy

Dotyczy ona zwolnienia niektórych wiernych z obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej w aktualnym stanie epidemicznym.

Informuje o tym ks. prał. Edward Poniewierski, kanclerz Kurii Biskupiej w Radomiu: "W związku ze stanem epidemii, biorąc pod uwagę zagrożenie zdrowia oraz życia wiernych, zgodnie z kan. 87 § 1, kan. 1245 i kan. 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz zaleceniami zawartymi w Komunikacie Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z dnia 16 października 2020 roku Ksiądz Biskup udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej:

a.  osobom w podeszłym wieku i kobietom w stanie błogosławionym,

b. osobom z objawami infekcji (np. kaszel, podwyższona temperatura itp.),

c. osobom, przebywającym w tzw. „strefie czerwonej” w okresie jej obowiązywania, które czują wielką obawę przed zarażeniem."

Zgodnie z najnowszym ogłoszeniem premiera RP i ministra zdrowia w strefie czerwonej na terenie diecezji radomskiej znalazły się: powiat radomski (bez miasta Radom), szydłowiecki i skarżyski oraz gminy: Janowiec, Puławy i Przedbórz.

Ordynariusz radomski wystosował także specjalny komunikat, w którym dziękuje za wszelką pomoc w okresie pandemii i prosi, aby w niedziele po Mszach św. śpiewane były suplikacje "Święty Boże!". Oto jego treść:

"Czcigodni Bracia Kapłani

Drogie Osoby Życia Konsekrowanego

Drodzy Siostry i Bracia

W trudnej sytuacji stanu epidemii wspólnie dziękujemy lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym i całej Służbie Zdrowia za troskę o nasze zdrowie i życie.

Bardzo dziękuję Księżom za dyspozycyjność duszpasterską wobec naszych wiernych i okazywaną im pomoc duchową.

Chrześcijanin przyjmuje każde doświadczenie życiowe w duchu wiary i stara się o to, aby przeżywać je w łączności z Ofiarą Chrystusa. Pomocą w takim przeżywaniu trudnych sytuacji jest zawsze modlitwa.

Ponawiam prośbę o to, aby w każdą niedzielę, po każdej Mszy Świętej, odśpiewane zostały suplikacje „Święty Boże” w intencji uproszenia Bożego miłosierdzia dla świata i oddalenie epidemii koronawirusa. Proszę, aby do Modlitwy Wiernych, każdego dnia, dołączone zostało wezwanie w tej intencji.

W tych dniach bardzo proszę o szczególne zwrócenie uwagi na osoby chore, samotne i w podeszłym wieku, które mogą doświadczać wielu trudności. W duchu chrześcijańskiej miłości bliźniego pospieszmy im z konkretną pomocą.

Henryk Tomasik, Biskup Radomski"

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy