Nowy numer 49/2020 Archiwum

EDK ze Starachowic na Święty Krzyż

Uczestnicy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej ze Starachowic na Święty Krzyż wyruszyli w rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża.

 

Starachowicka EDK wyruszyła po raz szósty. Składała się z trzech kilkudziesięciokilometrowych tras. W tym roku przeszła pod hasłem: "Droga przebaczenia - od zranienia do uzdrowienia". 

- Każda z tras miała swoich patronów. Najdłuższej trasie o długości 43 km patronował sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki. Patronem 38-kilometrowej drogi był bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Trasę o długości 31 km dedykowano św. Bratu Albertowi Chmielowskiemu. Każdy z uczestników otrzymał mapę z wyznaczonymi stacjami Drogi Krzyżowej. Trasę pielgrzymki pokonywano indywidualnie lub w małych grupach - informuje ks. Karol Kostecki, wikariusz parafii MB Nieustającej Pomocy w Starachowicach. 

Na Świętym Krzyżu Mszy św. przewodniczył ks. Andrzej Kania, proboszcz parafii MB Nieustającej Pomocy, który udał się na EDK trasą bł. ks. Jerzego. W homilii odniósł się on do św. Jana Pawła II i św. Ignacego Antiocheńskiego. - Obaj ukazali nam prawdę, że życie człowieka związane jest z cierpieniem. Jan Paweł II wielokrotnie nazywany Papieżem Cierpienia i Święty Biskup Antiochii, który w starości pielgrzymował przez całą Europę, by oddać swoje życie na arenie śmierci, są wzorem, że cierpienie bez Chrystusa nie ma sensu. Potrzeba tylko umieć je przyjąć i wziąć swój krzyż razem z Chrystusem - mówił ks. Kania. 

- Do udziału W EDK zapisało się 120 osób, z których ostatecznie większość podjęła trud przejścia jednej z trzech tras. Wszystkim, którzy mimo tak trudnych warunków mają w sercu ideę EDK, gratulujemy. Mgła, deszcz, ślisko. Jednym słowem było ekstremalnie, bo tak miało być - mówi ks. Damian Spiżewski, wikariusz parafii MB Nieustającej Pomocy, jeden z organizatorów starachowickiej EDK.

 

Msza św. na Świętym Krzyżu.   Msza św. na Świętym Krzyżu.
Łukasz Cieśla
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama