To projekt zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Już można na niego głosować.
Ogród ma być miejscem odpoczynku, spotkań, wydarzeń i edukacji. Autorem projektu jest Marek Słupek, kierownik Działu Przyrody Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.
- Teren dziedzińca obfituje w świadectwa minionych czasów, bowiem to tu odkryto pozostałości XIV-wiecznego warsztatu szewskiego, ślady istnienia pieców chlebowych w przymurnych kamienicach, z resztkami ich fundamentów. Swoistą kropką nad i, dopełnieniem i podkreśleniem historycznej wartości miejsca, jest obecny na dziedzińcu unikalny zespół zieleni o charakterze para-parkowym, z kilkudziesięcioletnimi już dziś okazami świerka pospolitego, tamaryszka czteropręcikowego, tulipanowca amerykańskiego, magnolii Soulange’a, jabłoni hubejskiej, surmii bignionowatej i innych. Szczególnie monumentalny i okazały charakter mają zielone (a na jesieni karmazynowe) kobierce winobluszczu pokrywające szczelnie wschodnie i zachodnie, ściany budynków okalającego dziedziniec kompleksu muzealnego. Dziedziniec od niedawna jest udostępniany publiczności jako element trasy zwiedzania, jednak mój projekt zakłada wykonanie kolejnego kroku jakim jest przekształcenie tego miejsca w przestrzeń wypoczynkowo-edukacyjną - mówi Marek Słupek.
- Projekt zakłada metamorfozę obecnego dziecińca w miejsce, które stanie się zielonym azylem, ale także centrum wydarzeń kulturalnych. Utworzenie Muzealnego mini ogrodu botanicznego pozwoliłoby na m.in. dobudowanie ażurowych schodów do tarasu, instalację ławek i mebli miejskich w stylu vintage, podświetlenie wewnętrznych murów, montaż mieniącej się kolorami ściany wodnej, stworzenie przestrzeni wygodnej i pozwalającej na odpoczynek i organizację mnóstwa kulturalnych wydarzeń. Projekt zakłada również rearanżację obecnej na dziedzińcu wielogatunkowej roślinności, m.in. poprzez jej iluminację, nasadzenia nowych gatunków pnączy, drzew, krzewów, bylin czy miododajnych kwiatów w mini wirydarzu, który jest nawiązaniem do historii kolegium ojców pijarów i założeń ogrodowych tego typu w średniowiecznych instytucjach. Inspiracją do tych zmian jest m.in. kształt i forma jednego z najstarszych w Europie ogrodu botanicznego Orto Botanico di Brera w Mediolanie, powstałego w 1774 roku z inicjatywy cesarzowej Marii Teresy. Funkcjonujący do dziś mediolański ogród ma otwarty i ogólnodostępny charakter - informuje Dagmara Gac, specjalista ds. PR i komunikacji muzeum.
- Dziedziniec Muzeum im. Jacka Malczewskiego to miejsce z ogromnym potencjałem, który chcemy wykorzystać. To miejsce otwarte dla zwiedzających, jest także ścieżka edukacyjna opowiadająca o historii budynków muzeum. Utworzenie mini ogrodu botanicznego to ogromny krok ku możliwości organizacji koncertów, plenerów malarskich czy różnych innych wydarzeń. Chcemy także, aby miejsce stało się zielonym azylem. I choć różnogatunkowej przyrody tu nie brakuje, widzimy konieczność przekształcenia tej przestrzeni - podkreśla Leszek Ruszczyk, p.o. dyrektora Muzeum im. Jacka Malczewskiego.
Szacowany koszt projektu to 472 500 zł. Głosowanie trwa do 16. listopada. Na projekt głosować można tutaj: www.bom.mazovia.pl/glosowanie
Jak głosować?
- Każdy mieszkaniec Mazowsza będzie miał możliwość oddania głosu na stronie www.bom.mazovia.pl na dwa projekty - jeden z puli ogólnowojewódzkiej i jeden z puli podregionalnej (czyli np. projekt 312 - muzealny miniogród botaniczny).
Po wybraniu projektów głosujący zostanie poproszony o wpisanie imienia, nazwiska, miejsca zamieszkania (wyłącznie nazwy miejscowości i nazwy powiatu) oraz numeru telefonu komórkowego, który posłuży także do weryfikacji poprawności oddania głosu. Na ten numer głosujący utrzyma kod weryfikacyjny, który powinien wprowadzić do systemu. Głos w imieniu osoby małoletniej oddaje jej przedstawiciel ustawowy, a maksymalna liczba rejestracji głosujących z podaniem tego samego numeru telefonu komórkowego to 3 osoby. Osobom, które nie posiadają telefonu komórkowego, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego zapewnia możliwość oddania głosu w punktach informacyjnych w siedzibie urzędu i w delegaturach z zachowaniem ograniczeń wynikających ze stanu pandemii. Osoby, które zechcą skorzystać z tej możliwości, proszone są o wcześniejsze telefoniczne umówienie się. Delegatura w Radomiu znajduje się przy ul. Kościuszki 5a, tel: +48 368 29 60 - wyjaśnia D. Gac.