Nowy numer 49/2020 Archiwum

Poszerzanie bazy łóżkowej dla pacjentów z wirusem SARS-CoV-2

W najbliższych dniach Konstanty Radziwiłł, wojewoda mazowiecki, planuje poszerzyć bazę łóżkową dla pacjentów z COVID-19 w mazowieckich szpitalach o 3000 miejsc.

Sukcesywnie będzie także poszerzana baza łóżek respiratorowych. Decyzjami wydanymi wczoraj liczba respiratorów dla osób z COVID-19 powiększyła się  do 170 i jest codziennie zwiększana.

Wojewoda Mazowiecki odbył dziś spotkanie z dyrektorami mazowieckich szpitali oraz z przedstawicielami władz samorządowych, m.in. z Adamem Struzikiem,  marszałkiem województwa. Celem spotkania było omówienie planowanych decyzji dotyczących dalszego poszerzenia bazy łóżkowej dla pacjentów z COVID-19.

- Jesteśmy w wyjątkowej sytuacji, która wymaga podjęcia wyjątkowych działań. Decyzje, które musimy podejmować, nie są łatwe,  ale wszyscy jesteśmy nakierowani na dobro pacjenta i wciąż udaje nam się pokonywać trudności. Zarządy szpitali są informowane o podejmowanych decyzjach najszybciej, jak jest to możliwe. Rząd chce zapewnić też  dodatkowe wsparcie służby zdrowia poprzez zwiększenie dodatku dla personelu medycznego, zajmującego się leczeniem COVID-19 – z 50 procent do 100 procent wynagrodzenia – powiedział Konstanty Radziwiłł.

Mazowiecki Urząd Wojewódzki jest w stałym kontakcie ze szpitalami i na bieżąco przekazuje im wytyczne dotyczące walki z koronawirusem.

- Urząd Wojewódzki systematycznie kierował pisma do dyrekcji placówek medycznych informujące o konieczności przygotowania się na różne scenariusze epidemii. Instrukcje przekazywane szpitalom wynikają z przyjętej strategii poszerzania bazy łóżkowej dla pacjentów z COVID-19.  Baza ta poszerzana jest stopniowo, w zależności od sytuacji epidemiologicznej, z uwzględnieniem bezpieczeństwa pacjentów hospitalizowanych z powodu innych schorzeń. Dyrektor Wydziału Zdrowia polecił już kilka tygodni temu szpitalom przygotowanie planu logistycznego przekształcenia oddziałów dla pacjentów z COVID-19 zgodnie z wymogami sanitarnymi – informuje Ewa Filipowicz, rzecznik prasowy wojewody mazowieckiego.

We wrześniu i październiku Ministerstwo Zdrowia przekazało sprzęt medyczny do podmiotów leczniczych. Do szpitali na Mazowszu dzięki wsparciu z Unii Europejskiej trafiło 14 respiratorów, 77 kardiomonitorów, 114 pulsoksymetrów. Ponadto do podmiotów leczniczych, które zajmują się podstawową opieką zdrowotną, trafi 1 325 pulsoksymetrów. Wojewoda Mazowiecki pozyskuje również respiratory z Agencji Rezerw Materiałowych i sukcesywnie będzie je przekazywać do placówek.

W ostatnim miesiącu za pośrednictwem Wojsk Obrony Terytorialnej do podmiotów leczniczych dostarczono środki ochrony indywidualnej: 700 tys. szt. masek trójwarstwowych; 120 tys. szt. półmasek; 100 tys. szt. przyłbic; 90 tys. szt. gogli; 40 tys. szt. kombinezonów ochrony biologicznej; 1,4 mln szt. rękawiczek nitrylowych; 400 tys. szt. rękawiczek lateksowych; 54 tys. szt. fartuchów flizelinowych; 20 tys. szt. fartuchów chirurgicznych; 4 tys. szt. czepków ochronnych.

Codzienne zbiera się Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego z udziałem m.in. służb wojewody, Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, Dyrektora Mazowieckiego Oddziału NFZ. Wzmacniana jest także rola Wojewódzkiego Koordynatora Ratownictwa Medycznego, który wraz z poszerzonym zespołem, monitoruje 24 godziny na dobę sytuację w ratownictwie medycznym. We wszelkich trudnych przypadkach podejmuje interwencję i wspomaga pracę zespołów ratownictwa medycznego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama