Nowy numer 3/2021 Archiwum

40. rocznica śmierci bp. Piotra Gołębiowskiego

Dzisiaj, 2 listopada, przypada rocznica śmierci sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego.

Biskup Henryk Tomasik zaprasza do wspólnej modlitwy: „Zapraszam Czcigodnych Księży, Osoby Życia Konsekrowanego oraz Was, Drodzy Bracia i Siostry, Wierni Świeccy na wspólną modlitwę w intencji beatyfikacji Sługi Bożego Księdza Biskupa Piotra Gołębiowskiego. W związku z remontem świątyni w Jedlińsku tym razem będziemy modlili się w świątyni katedralnej”.

W sobotę, 7 listopada o godz. 11, w kościele katedralnym będzie koncelebrowana Msza św. w intencji beatyfikacji sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego.

Piotr Gołębiowski urodził się 10 czerwca 1902 r. w Jedlińsku. 17 czerwca 1919 r., po złożeniu egzaminu uzupełniającego, został przyjęty na II kurs Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk bp. Pawła Kubickiego 12 października 1924 r. w katedrze sandomierskiej. W czasie 5-letniego okresu rzymskich studiów zdobył doktorat z filozofii i teologii. 3 czerwca 1957 r. papież Pius XII mianował go biskupem pomocniczym sandomierskim. Od stycznia 1967 r. bp Gołębiowski samodzielnie kierował diecezją, najpierw jako wikariusz kapitulny, później zaś jako administrator apostolski. Ówczesne władze komunistyczne nigdy nie zatwierdziły go jako ordynariusza diecezji, odmawiały mu też wydania paszportu na wyjazd do Rzymu, na obrady Soboru Watykańskiego II. Był jedynym polskim biskupem, który z tego powodu nie wziął udziału w obradach. W niedzielę 2 listopada 1980 r. ok. godz. 8 bp Gołębiowski zmarł podczas Mszy św. celebrowanej w kaplicy sióstr służek NMP Niepokalanej w Nałęczowie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama