Nowy numer 23/2021 Archiwum

Profanacja kościoła w Krępie Kościelnej

Na ścianach zabytkowej świątyni nieznani sprawcy namalowali symbole tzw. strajku kobiet.

Jak informuje Radio Plus Radom, śledztwo w sprawie uszkodzenia zabytku i obrazy uczuć religijnych prowadzi prokuratura rejonowa w Lipsku.

O dewastacji świątyni poinformował proboszcz ks. Henryk Kowalczyk: - To przykre zdarzenie. Szokujące jest to, że takie wydarzenie miało miejsce w małej miejscowości. Protest kobiet miał miejsce w piątek w pobliskim Lipsku, a aktu wandalizmu dopuszczono się w nocy z piątku na sobotę - mówi duszpasterz.

Zdarzenie potwierdziła nadkomisarz Katarzyna Kucharska, rzecznik mazowieckiej policji: - Otrzymaliśmy zgłoszenie o pomalowaniu ściany kościoła w Krępie Kościelnej. Prokuratura prowadzi śledztwo w tej sprawie. Ustalamy sprawców, którzy farbą pomalowani zabytkowy kościół.

Początki parafii w Krępie Kościelnej sięgają  XIV w. Obecny kościół stanął w miejscu pierwotnej drewnianej świątyni. - Zbudowano go według projektu arch. Rudolfa Mejera z Radomia w latach 1911-1930 staraniem księży Andrzeja Baltona, Feliksa Hodoryskiego i Józefa Drabowicza. Poświęcenie miało miejsce 29 czerwca 1930 roku w odpust patronów parafii, świętych Piotra i Pawła. Dedykacji w 1961 roku dokonał sługa Boży bp Piotr Gołębiowski. Kościół jest budowlą trzynawową, w stylu neogotyku nadwiślańskiego, zbudowaną z czerwonej cegły - mówi ks. Michał Krawczyk, historyk sztuki i diecezjalny konserwator zabytków.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama