Nowy numer 3/2021 Archiwum

Pamięć o odpowiedzialności

– Dzisiaj z szacunkiem stajemy przed tymi, którzy ofiarowali swoje życie, często młode życie, aby ojczyzna była wolna – powiedział bp Henryk Tomasik.

Ze względu na pandemię radomskie obchody 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przebiegały inaczej niż zwykle. W katedrze została odprawiona Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił bp Henryk Tomasik.

Przypomniał tych, którzy walczyli o odzyskanie niepodległości, wielki wysiłek polityków, przywódców duchowych, naszych poetów, wieszczów, ale także duchowieństwa, które uczyło języka polskiego, tradycji, kultury. – Każdy chrześcijanin powinien być człowiekiem sumienia, odnoszącym się przede wszystkim do najtrudniejszego ze zwycięstw – zwycięstwa nad samym sobą. Powinien być nim we wszystkich sprawach dotyczących jego życia prywatnego i publicznego – mówił biskup. Nawiązał także, mówiąc o granicach wolności, do ostatnich protestów ulicznych: – Słyszymy na naszych ulicach: „Kobieta ma prawo do wolności”. Nikt nie kwestionuje prawa ani kobiety, ani mężczyzny do wolności. Szkoda tylko, że nie dodajemy wówczas słowa o odpowiedzialności mężczyzny i kobiety – zaznaczył ordynariusz. Kończąc homilię, mówił: – Dzisiaj chcemy patrzeć w przyszłość, znaleźć dla siebie miejsce i zadanie w kształtowaniu obszaru wolności. Wolność krzyżami się mierzy, ale wolność miłością się tworzy. Po Mszy św. pod pomnikiem Czynu Legionów w rynku 42. Baza Lotnictwa Szkolonego wystawiła wartę honorową, a delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama