Nowy numer 3/2021 Archiwum

Elektrownia w Radomiu zaprasza

Ta instytucja kultury obchodzi jubileusz 15-lecia istnienia. Świętowanie tego wydarzenia przeniosła do Internetu.

Zaplanowane obchody przerwała pandemia i decyzja o zamknięciu placówek kultury. Z tego też powodu dotychczasowe działania Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu zostały przeniesione do Internetu.

Na stronie www.mcswelektrownia.pl placówka udostępnia:

- Dokumentację z tymczasowo zamkniętej wystawy pt. „Geometria i….”, fot. Marcin Kucewicz. Wystawie towarzyszy katalog pt. „10 Plenerów dla Artystów Posługujących się Językiem Geometrii”, obejmujący prace artystów tworzących w nurcie abstrakcji geometrycznej (uczestniczących w latach 2009–2018 w międzynarodowych plenerach, organizowanych przez dr Bożenę Kowalską). Katalog można zamówić.

- Film „15 lat MCSW Elektrownia”, będący podsumowaniem dotychczasowej działalności instytucji. W filmie zrealizowanym przez Michała Grabowskiego, najważniejsze wydarzenia oraz proces kształtowania się instytucji wspominają jej dyrektorzy: Włodzimierz Pujanek oraz Zbigniew Belowski. Działalność placówki podsumowuje także Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. W filmie zobaczyć można fragmenty bogatego archiwum video, które oddają charakter przemian infrastruktury miejsca. Film prezentuje także najważniejszy element Elektrowni, odwiedzającą ją od 15 lat publiczność oraz artystów.

- Artystyczne zajęcia edukacyjne z Gosią, zakładka edukacja/filmy edukacyjne. Pomysł warsztatów jest odpowiedzią na warunki pandemii, która zatrzymała placówkę w domach, ograniczając możliwość organizacji zajęć edukacyjnych w swojej siedzibie. Bohaterem każdego odcinka jest jeden artysta, którego dzieło znajduje się w zbiorach Elektrowni. Na jego przykładzie proponowane są działania twórcze, które można przeprowadzić wykorzystując ogólnodostępne materiały. Zajęcia zostały przygotowane w formie filmu, dzięki czemu można wziąć w nich udział w dowolnym miejscu i czasie. Spotkania prowadzi Małgorzata Jagielska, pracownik działu edukacji Elektrowni.

- Ćwiczenia edukacyjne, zakładka edukacja/materiały do pobrania.

Na dziedzińcu Elektrowni można oglądać dwie nowe instalacje:

- Prezentację fotograficzną, przedstawiającą najważniejsze momenty w historii budynku. Na kilkudziesięciu zdjęciach można zobaczyć, jak wyglądał proces adaptacji dawnej elektrowni miejskiej na Centrum Sztuki Współczesnej oraz zostały przypomniane kluczowe daty. Pokaz kończy się na wydarzeniach organizowanych współcześnie. Autorem zdjęć jest Marcin Kucewicz.

- Podświetlaną rzeźbę Krzysztofa M. Bednarskiego „Oedipus Rex”. To stalowa instalacja zrealizowana 10 lat temu podczas pleneru w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i przypomina wyrastające z ziemi drzewo, którego pień i gałęzie mają formę różnej wielkości lasek. Nawiązuje ona do „lasek Edypa” – motywu, który często pojawia się w twórczości Bednarskiego. Rzeźba ma 4,4 m wysokości i jest podświetlana, co sprawia, że efektownie wygląda po zmroku.

Elektrownia w mediach społecznościowych:

https://www.youtube.com/channel/UC4IlmT0Ol7MQ9klAfzPyUGQ

https://www.facebook.com/mcswe24

https://www.instagram.com/mcsw_elektrownia_official/

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” pozostaje zamknięte dla gości do 29 listopada.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama