Bp Henryk Tomasik ponowił coroczny Akt Oddania Radomia i diecezji Matce Bożej.
W modlitwie zawierzenia opiece Maryi Niepokalanej ordynariusz radomski polecił Radom i diecezję, wszystkie rodziny, ojczyznę, rządzących, władze samorządowe Radomia, duchowieństwo, seminarium duchowne, media katolickie, organizacje i stowarzyszenia katolickie oraz uczelnie i szkoły, szpitale, służbę zdrowia, pracujących i bezrobotnych, przeżywających trudności materialne, alkoholików i więźniów. Nasze życie doczesne i naszą wieczność.
Potem w kościele św. Katarzyny bp Tomasik przewodniczył Mszy św. W homilii powiedział: - Wpatrując się dzisiaj w Matkę Bożą prosimy, by każdy z nas był wolny od grzechu. Modlimy się, by każdy, kto nosi imię "chrześcijanin", był daleko od zła. Ten dzień jest dniem szczególnej modlitwy w intencji kobiet i dziewcząt. Dlatego modlimy się, by zawsze wpatrywały się one w ten piękny ideał człowieka, ideał kobiety. W czasach chaosu, zagubienia wrażliwości na instynkt macierzyński, w czasach zagubienia kultury, delikatności, w czasach, gdy wiele kobiet przeżywa kryzys własnej tożsamości i nie za bardzo wie, co zrobić ze swoją kobiecością, potrzebny jest żywy wzór i nasze spojrzenie na Matkę Bożą, aby wyprosić kobietom, by były jak najbardziej podobne do Najświętszej Maryi Panny. Modlimy się, aby każdy z nas trwał w tym wielkim uwielbieniu Boga za Jego miłosierdzie.
Figura Niepokalanej, stojąca przed klasztorem OO. Bernardynów w centrum Radomia, jest drugą, po tej, która stoi na Placu Hiszpańskim w Rzymie, statuą Matki Bożej, po ogłoszeniu dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Maryi. Prawdę tę ogłosił uroczyście 8 grudnia 1854 r. bullą Ineffabilis Deus papież Pius IX. Dogmat o niepokalanym poczęciu podaje jako prawdę wiary, że Najświętsza Maryja Panna od pierwszej chwili swego poczęcia - mocą szczególnej łaski i przywileju wszechmocnego Boga, mocą przewidzianych zasług Jezusa Chrystusa, Zbawiciela rodzaju ludzkiego - została zachowana nietknięta od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego.