Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Bożonarodzeniowe ozdoby pani Weroniki

Miejski Dom Kultury w Opocznie zaprasza do obejrzenia serii filmów opowiadających o Bożym Narodzeniu w czasach naszych babć i prababć.

Jak wyglądały dawne opoczyńskie ozdoby zawieszane na choinkę oraz w jaki sposób dekorowano dom na Święta? Odpowiedzi na te pytania będzie można znaleźć w pierwszym odcinku z cyklu „Boże Narodzenie z Miejskim Domem Kultury”.

- Seria krótkich filmów poruszających bożonarodzeniową tematykę ma na celu przypomnieć, w jaki sposób do świąt przygotowywały się nasze babcie i prababcie oraz zwrócić uwagę na całe piękno i bogactwo opoczyńskiej kultury ludowej - mówią Katarzyna Kuleta i Piotr Kłodawski, pomysłodawcy i realizatorzy filmów.

Bohaterką rozpoczynającego serię odcinka jest Weronika Gruszecka z Wygnanowa (gmina Opoczno), ceniona twórczyni ludowa oraz popularyzatorka wiedzy o kulturze i zwyczajach Ziemi Opoczyńskiej, która to właśnie kulturze ludowej poświęciła całe swoje życie.

- Film nagrywany był w autentycznej izbie, w której nawet najmniejszy element jej wystroju wykonany został przez panią Weronikę. Warto zauważyć, że mimo skończonych 86 lat pani Weronika nadal z ogromną pasją promuje kulturę i folklor regionu opoczyńskiego. Robi to z wielkim sercem i zaangażowaniem, a także z dbałością o każdy detal. Naszym widzom opowiada o charakterystycznych dla Ziemi Opoczyńskiej ozdobach świątecznych, które przygotowywała jeszcze jako mała dziewczynka - zaznaczają autorzy filmu.

Seria zrealizowana przez MDK ma stanowić pewnego rodzaju inspirację do zapoznania się mieszkańców Opoczna i okolic z kulturowym dziedzictwem regionu.
Świąteczne odcinki będą pojawiać się na Facebooku MDK Opoczno oraz na kanale MDK Opoczno w serwisie YouTube.

https://www.youtube.com/watch?v=5bVkMwWM9L4&t=27s

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy