Nowy numer 8/2021 Archiwum

Nowi kanonicy w diecezji radomskiej

Biskup Henryk Tomasik wyróżnił tą godnością trzech kapłanów.

Ks. Szymon Pikus, ekonom diecezji radomskiej i wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu, został podniesiony do godności kanonika gremialnego w kapitule katedralnej w Radomiu.

Ks. Tomasz Herc, sekretarz biskupa radomskiego, diecezjalny duszpasterz nadzwyczajnych szafarzy komunii świętej i wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu, został kanonikiem w kapitule ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej.

W tej samej kapitule kanonikiem został ks. Marcin Rogala, diecezjalny inspektor ochrony danych osobowych i wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu.

W diecezji radomskiej istnieją cztery kapituły kanoników: Kapituła Katedralna św. Kazimierza w Radomiu, Kapituła Ostrobramska w Skarżysku-Kamiennej, Kapituła Kolegiacka św. Mikołaja w Końskich oraz Kapituła Kolegiacka św. Bartłomieja w Opocznie.

Godność kanonika jest wyróżnieniem przyznawanym przez biskupa ordynariusza za zasługi dla Kościoła lokalnego. Kanonicy tworzą kapituły. Zasadniczo dzielą się na kanoników gremialnych i kanoników honorowych.

Ks. kan. Szymon Pikus jest prawnikiem.   Ks. kan. Szymon Pikus jest prawnikiem.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość
Ks. kan. Marcin Rogala jest prawnikiem.   Ks. kan. Marcin Rogala jest prawnikiem.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama