Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu znalazła się wśród 6 laureatów IX edycji nagrody Świadek Historii.
Tytuł i nagroda zostały przyznane przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, który swoim zasięgiem obejmuje teren województw małopolskiego i świętokrzyskiego.
- Świadek Historii to nagroda przyznawana instytucjom, organizacjom i osobom fizycznym szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii narodu polskiego oraz wspierających działania dotyczące edukacji historycznej, naukowe i wydawnicze IPN. Nagroda ma charakter honorowy. Przyznaje ją kapituła, której przewodniczy prezes IPN. W tym roku do delegatury w Krakowie złożono 40 wniosków. O przyznanie nagrody dla RDLP w Radomiu wnioskowała Delegatura IPN w Kielcach - wyjaśnia Edyta Nowicka, kierownik Zespołu ds. Promocji i Mediów.
W związku z obostrzeniami związanymi z pandemią koronawirusa o przyznaniu nagród poinformował dr hab. Filip Musiał, dyrektor oddziału IPN w Krakowie, podczas konferencji prasowej online.
RDLP w Radomiu została zgłoszona do nagrody za łączenie dbałości o przyrodę z kultywowaniem dziedzictwa historycznego. - Dostrzeżona została organizacja lub współorganizacja uroczystości upamiętniających wydarzenia historyczne m.in. na Wykusie w Górach Świętokrzyskich i w Michniowie. O przyznaniu nagrody zdecydowały też projekty edukacyjne realizowane przez RDLP w Radomiu takie jak m.in. "Las historii. Czy wiesz, że?" - strona internetowa i aplikacja mobilna poświęcone miejscom pamięci narodowej na terenie 23 nadleśnictw. Znaczenie miały też inicjatywy realizowane wspólnie z organizacjami patriotycznymi takie jak utworzenie w byłej osadzie leśnej Klepacze na terenie Nadleśnictwa Starachowice Izby Partyzanckiej im. Generała Antoniego Hedy-Szarego i Izby Leśnej - wylicza E. Nowicka.
W zasięgu działania RDLP jest ponad 460 obiektów upamiętniających wydarzenia historyczne. - Jeden z naszych poprzedników, kolegów leśników nasze lasy nazwał lasami nasiąkłymi krwią. Tu odbywały się walki, tu ginęli ludzie, i tutaj w te lasy wsiąkała polska krew - przypomniał podczas konferencji Piotr Kacprzak, zastępca dyrektora RDLP w Radomiu. - Bardzo często w przedwojennych aktach osobowych znajduje się jedna karteczka i jedno zdanie: "Proszę o zwolnienie mnie z obowiązków służbowych celem wstąpienia do armii polskiej". Kartkę zostawia gajowy, zostawia pracownik biura dyrekcji, zostawia pracownik nadleśnictwa i idzie do punktu poborowego. Ojczyzna to groby i ziemia. Nam dano ten teren do gospodarowania, ale nie tylko w leśnym charakterze, ale i w aspekcie dbania o historię tego regionu, która z kolei jest historią naszego kraju, o tym musimy pamiętać i takie przesłanie przekazywać kolejnym pokoleniom - dodał.
W gronie tegorocznych laureatów znalazł się też ppłk Janusz Sermanowicz "Dyzma", urodzony w Skarżysku-Kamiennej, żołnierz podobwodu AK Skarżysko-Kamienna, który przez szereg lat pracował, jako leśnik w leśnictwie Majków.