Poświęcona jest Leopoldowi Pac-Pomarnackiemu, legendarnemu przyrodnikowi, który związany był z Kresami i Radomiem.
Ekspozycję przygotowuje Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu wspólnie z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Radomiu i Nadleśnictwem Radom.
- Leopold Pac-Pomarnacki to radomski przyrodnik, leśnik, ornitolog i myśliwy. Urodził się w 1907 roku na Litwie, był pracownikiem Lasów Państwowych w Radomiu, Sybirakiem, pisarzem, żołnierzem Armii Andersa i uczestnikiem walk o Monte Cassino. Początek życia spędził w Wilnie, gdzie uczęszczał do szkół razem z Czesławem Miłoszem. Pisał i publikował książki i artykuły o tematyce przyrodniczej. W 1937 roku przeprowadził się do Radomia i podjął pracę w Lasach Państwowych. Uczestniczył w walkach w czasie II wojny światowej. Był internowany oraz zesłany do pracy w kopalni w Workucie, aby wkrótce dołączyć do Armii Andersa. Po okresie wojennym powrócił do Radomia, aby dalej pracować i realizować się jako leśnik, przyrodnik i publicysta - informuje Hubert Ogar z Nadleśnictwa Radom.
Muzeum im. Jacka Malczewskiego posiada bogate zbiory dotyczące osoby L. Pac-Pomarnackiego, w tym dokumenty osobiste, także z czasów tułaczki wojennej, pamiątki i dokumenty rodzinne, dokumenty służbowe, bogatą korespondencję prywatną i dotyczącą wydawnictw, niezwykle cenne rękopisy, w tym zeszyty, notatki, i unikalne atlasy ptaków i jaj. W zasobach muzeum są też maszynopisy, czasopisma, książki i inne wydawnictwa oraz również unikalny zbiór fotografii przyrodniczych i rodzinnych wykonanych przez L. Pac-Pomarnackiego.
- W centralnej części ekspozycji będzie znajdowała się specjalnie przygotowana konstrukcja w formie pnia potężnego dębu, w którym zaprezentowane zostaną zbiory oologiczne (jaj ptasich) Pac-Pomarnackiego. Motyw drzewa symbolizuje równocześnie początek pasji kolekcjonerskiej przyrodnika, rozpoczętej poprzez zbiór jaj wróbla spośród resztek bocianiego gniazda zrzuconego z drzewa po burzy. Na planszach będzie zaprezentowane kalendarium wydarzeń z życia bohatera. Zwiedzającym będzie towarzyszył w tle, odtwarzany w pętli wywiad z Leopoldem Pac-Pomarnackim z roku 1988, w którym opowiada on o swoich wojennych kolejach losu – wyjaśnia H. Ogar.
W planach jest także opracowanie wirtualne przedsięwzięcia w oparciu o materiały przygotowane na wystawę, a także w oparciu o publikację wydaną przez RDLP w Radomiu w 2015 roku autorstwa Piotra Kacprzaka pt.: "Leopold Pac-Pomarnacki - ptasznik i nemrod z Kresów i Radomia". Wystawa o L. Pac-Pomarnackim będzie towarzyszyć innej wystawie w Muzeum, poświęconej życiu i dokonaniom innego słynnego radomianina Tytusa Chałubińskiego w kontekście 200-lecia urodzin.