Nowy numer 3/2021 Archiwum

Ks. Maciej Będziński został dyrektorem krajowym Papieskich Dzieł Misyjnych

Jak podaje biuro prasowe KEP, Kongregacja Ewangelizacji Narodów mianowała ks. kan. dr. Macieja Będzińskiego, kapłana diecezji radomskiej, dyrektorem krajowym Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce.

Swoją posługę ks. Będziński rozpocznie 15 stycznia. - Dla mnie to ogromne wyróżnienie i ogromne zaufanie, że kongregacja zauważyła mnie jako kapłana, moją pracę w Papieskich Dziełach Misyjnych i zaprosiła do tego, aby teraz posługiwać jako dyrektor krajowy PDM. To na pewno jest ogromna odpowiedzialność, bo ksiądz jest człowiekiem modlitwy i człowiekiem Boga. I to jest moje pierwsze zadanie. Drugie zadanie to jest moderowanie kadrą ludzi, których dobrze znam, znam ich możliwości, kreatywność, współpraca z nimi i bycie dla nich - mówi dyrektor krajowy PDM.

Ksiądz Będziński chciałby, żeby Kościół, wszystkie jego struktury, parafie i wspólnoty były "przebudzone misyjnie". - Do tego zostały powołane PDM, żeby budzić wszystkich ochrzczonych do misji. Mam już kilka pomysłów. Trzeba je jeszcze przedyskutować z Panem Bogiem, a później ze współpracownikami. Jestem 7. w kadencji dyrektorem powojennym. Wierzę, że wstawiennictwo pierwszego dyrektora PDM bł. abp. Juliana Nowowiejskiego będzie pomagało w tym, żeby tę pracę dobrze wykonywać i żeby przede wszystkim być sługą Kościoła misyjnego. W odnowionych statutach z 2005 r. możemy przeczytać, że PDM to jest organizacja i osoby, które swoje zdolności, talenty i charyzmaty oddają na wyłączną służbę dziełu misyjnemu Kościoła. Chciałbym pokornie dołożyć swoją cegiełkę - podkreśla ks. Będziński.

Maciej Będziński urodził się 29 stycznia 1981 r. w Radomiu. Pochodzi z parafii Bierwce. W 2000 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Był prezesem Kleryckiego Koła Misyjnego, członkiem Papieskiej Unii Misyjnej, współorganizował Misyjne Wakacje z Panem Bogiem diecezji radomskiej, współpracował z PDM przy tworzeniu materiałów formacyjnych Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci i przy organizacji kongresów misyjnych.

Święcenia kapłańskie przyjął z rąk abp. Zygmunta Zimowskiego 27 maja 2006 r. w katedrze radomskiej. Był wikariuszem w Dąbrowie nad Czarną i Garbatce-Letnisku.

Od 2014 r. pełnił posługę w dyrekcji krajowej PDM w Polsce na stanowisku sekretarza krajowego Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła. Jako sekretarz odwiedzał placówki misyjne w Zambii, Gabonie, Senegalu, Tanzanii, na Kubie, Filipinach i Madagaskarze.

W 2014 r. na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie obronił pracę doktorską pt. "Personalistyczny wymiar misjologii Jana Pawła II". Ukończył też podyplomowe studia z kierownictwa duchowego na UKSW oraz warsztaty dla rzeczników prasowych instytucji kościelnych, organizowane przez UKSW.

Jest członkiem Stowarzyszenia Misjologów Polskich, Stowarzyszenia Naukowego "Personalizm" oraz Zarządu Stowarzyszenia "Żywy Różaniec", a także moderatorem Ruchu Światło-Życie diecezji radomskiej dla grupy studenckiej mieszkającej w Warszawie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama