Nowy numer 8/2021 Archiwum

Pożegnanie bp. Marka Solarczyka w Warszawie

W katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika sprawowana była Msza św. dziękczynna za posługę bp. Marka Solarczyka w diecezji warszawsko-praskiej.

Mszy św. przewodniczył bp Marek Solarczyk, biskup radomski. - Sprawuję tę Mszę świętą, dziękując Bogu i dziękując wam. W słowach trudno to wszystko wyrazić, ale tym jednoczącym darem jest tajemnica dzisiejszej liturgii, kiedy będziemy ją sprawować według formularza o Miłosierdziu Bożym. Dziękujemy za to, że Bóg nas kocha, że objawia swoją miłość w ludziach i przez ludzi. Prosimy, abyśmy mogli ją nieść innym - powiedział na początku Eucharystii.

Homilię wygłosił bp Romuald Kamiński, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej. - Nie opuszczasz naszej wspólnoty, ponieważ nie można zerwać korzeni. Byłoby to swoiste unicestwienie. Te korzenie, głęboko zapuszczone, będą z tej ziemi, z tego doświadczenia wielu lat, nadal te moce pobierać. Toteż dziękujemy za to wszystko, co było twoim dzieciństwem, potem czasem nauki, wreszcie - powołania - mówił. - Chcemy, abyś zabrał ze sobą te niezwykłe doświadczenia, którymi żyje historia naszej diecezji. One także powtarzają się na terenie twojej nowej wspólnoty - dodał.

Bp Marek Solarczyk posługę w diecezji warszawsko-praskiej pełnił prawie 29 lat. Przez 9 ostatnich lat był biskupem pomocniczym tej diecezji.

Ojciec Święty Franciszek mianował go biskupem radomskim 4 stycznia 2021 roku. Nowy ordynariusz przejął już prawnie władzę w diecezji. Uroczysty ingres do radomskiej katedry planowany jest w środę, 27 stycznia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama