Z okazji 158. rocznicy wybuchu powstania styczniowego, członkowie Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej zapalili znicze na grobach bohaterów.
Ideę akcji wyjaśnia Teresa Połeć, prezes Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej: - W rocznicę wybuchu powstania styczniowego nasza obecność na cmentarzach jest zobowiązaniem i oddaniem hołdu tym, którzy walczyli o naszą wolność.
Akcja Katolicka naszej diecezji włączyła się w projekt patriotyczny, który podjęła Akcja Katolicka w Polsce, dając mu tytuł: „Zapal znicz na grobie bohatera”. Celem projektu jest odszukanie i upamiętnienie miejsc pochówku bohaterów, osób zaangażowanych w działalność patriotyczną i niepodległościową, biorących udział w powstaniach i ruchach konspiracyjnych. Partnerami projektu jest KGHM Polska Miedź S.A. oraz Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
Na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Limanowskiego w Radomiu jest 20 mogił osób, które brały czynny udział w walkach w latach 1863-1864, bądź wspierały powstańców. Są to: ks. Justyn Łada, Florian Kryściński, Feliks Wojciechowski, Henryk Kozierowski, Michał Kelles-Krauz, Stanisław Monarski, Gustaw Mierzanowski, Kazimierz Święcicki, Edward Jabłoński, Wiktor Gruszczyński, Emil Gosławski, Józef Wojdacki, Stanisław Szukiewicz, Feliks Bijejko, Maria Magnus, Zofia Milcarz, Rafał Leszczyński, Adam Jaxa-Komornicki, Franciszek Wierzbowski i Aleksander Michalczewski.
- Poszliśmy razem na pierwszy z grobów, ks. Justyna Łady, a potem rozdzieliliśmy się, by na każdym z kolejnych zapalić znicze, które otrzymaliśmy z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i odmówiliśmy modlitwy za zmarłych. Każdy z grobów fotografujemy i całość prześlemy do centrali ogólnopolskiej. Powstanie w ten sposób dokumentacja pokazująca wiele grobów powstańców z terenu całej Polski - wyjaśnia T. Połeć.
Ks. Łada był proboszczem grekokatolickim, usuniętym z parafii w Kopyłowie przez władze carskie i zmuszonym do pracy w radomskiej hipotece, zakazane mu nabożeństwa odprawiał potajemnie. W Radomiu przebywał 31 lat, od roku 1875.