Nowy numer 8/2021 Archiwum

Tak będzie przebiegał ingres bp. Marka Solarczyka

Uroczystość odbędzie się w radomskiej katedrze 27 stycznia (środa) o godz. 11. Bezpośrednią transmisję przeprowadzą: Radio Plus Radom, TV Trwam, telewizja kablowa Dami oraz w internecie Portal Diecezji Radomskiej.

Ze względu na obostrzenia sanitarne w uroczystości ingresu, czyli uroczystego wejścia do katedry, wezmą udział jedynie zaproszeni goście.

Przed rozpoczęciem celebry i w jej trakcie komentarz będzie prowadził ks. prał. dr Jacek Mizak, wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu.

Ingres rozpocznie się w kruchcie katedry. Tutaj bp Piotr Turzyński, wikariusz generalny, poda do ucałowania nowemu biskupowi radomskiemu relikwiarz z relikwiami św. Kazimierza.

Po dotarciu do prezbiterium bp Piotr Turzyński odczyta bullę nominacyjną papieża Franciszka o mianowaniu bp. Marka Solarczyka biskupem radomskim. Następnie bp Solarczyk otrzyma pastorał, symbol władzy pasterskiej, i zostanie poprowadzony przez abp. Wacława Depo, metropolitę częstochowskiego, i biskupa seniora Henryka Tomasika na katedrę, czyli miejsce przewodniczenia liturgii  przez ordynariusza.

Wtedy przedstawiciele diecezji złożą nowemu ordynariuszowi homagium, czyli wyrazy szacunku i posłuszeństwa.

Homilię wygłosi bp Marek Solarczyk.

Po Komunii św., przed końcowym błogosławieństwem, zostaną odczytane listy: od abp. Salvatore Pennacchio, nuncjusza apostolskiego w Polsce, Andrzeja Dudy, prezydenta RP, oraz abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Na koniec życzenia złożą przedstawiciele duchowieństwa, osób życia konsekrowanego i wiernych świeckich.

Głos zabierze także nowy ordynariusz radomski.

Otaczajmy modlitwą bp. Marka Solarczyka:

Panie Jezu Chryste, Pasterzu swego Kościoła, wspieraj swoim błogosławieństwem naszego Biskupa Marka. Spraw, aby był prawdziwym ojcem rodziny diecezjalnej i przykładem apostolskiej gorliwości. Daj mu cnoty roztropności i cierpliwości. Udziel ducha mądrości dla owocnego głoszenia Twego słowa i kierowania diecezją. Który z Ojcem i Duchem Świętym żyjesz i królujesz przez wszystkie wieki wieków. Amen.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama